Dodjela priznanja Hartmann podržana je unutar vijeća sa 21 glasom "za" i jednim suzdržanim glasom dok je za dodjelu priznanja Topbašu "za" glasalo 20 vijećnika dok je jedan bio suzdržan.
Predsjednik kluba gradskih vijećnika Stranke demokratske akcije (SDA) Velija Katica je u obrazloženju prijedloga o književnici i novinarki Florence Hartmann istakao kako je ona kao novinarka francuskog lista "Le Monde" tokom oružanih sukoba u BiH bila dopisnica, a potom i glasnogovornica glavne tužiteljice Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju Carle del Ponte.
"Pisanom rječju, putem publikacija i knjiga svjedočila je o zločinima počinjenim u BiH i trajno se zalagala protiv nekažnjivosti", navodi se pored ostalog u obrazloženju prijedloga.
Gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić je Gradskom vijeću također ranije uputio prijedlog da se gradonačelnik Istanbula Kadir Topbaš proglasi "Počasnim građaninom Sarajeva". U prijedlogu koji je uputio istakao je kako je Topbaš dao "izuzetan doprinos razvijanju i jačanju tradicionalnih i historijskih veza između gradskih općina Istanbula i Sarajeva". Pored toga, kako je navedeno u obrazloženju, građani Istanbula, Grad Istanbul i Republika Turska su tokom proteklog rata u BiH "nesebično pomagali Sarajevo i BiH".
Topbaš je također, stoji u obrazloženju, u ime Grada Istanbula prvi put na 4. samitu gradonačelnika svijeta održanom u Istanbulu 12.-15. aprila 2007. godine Gradu Sarajevu uručio "Nagradu za multikulturalnu koegzistenciju". Gradonačelnik Istanbula je također učestvovao u prikupljanju donacija za pomoć poplavljenim gradovima u BiH tokom prošle godine.
Kadir Topbaš je gradonačelnik Istanbula i predsjednik Ujedinjenih gradova i lokalnih vlasti (UCLG), a u periodu između 1994. i 1998. godine radio je kao savjetnik tadašnjeg gradonačelnika Istanbula Recepa Tajipa Erdogana.
Počasni građanin Sarajeva je priznanje koje se dodjeluje građanima BIH koji su se istakli u razvoju grada, koji su se posvetili unaprjeđenju međunarodne saradnje i učuvanju mira u zemlji i inostanstvu. Također, ovo priznanje dodjeluje i stranim državljanima koji su ostvarili naročit doprinos razvoju i afirmaciji grada te razvoju međunarodnih i međuljudskih odnosa sa načelima solidarnosti, humanosti i tolerancije među ljudima. Počasnom građaninu Sarajeva potom bude uručena i Povelja Grada Sarajeva. Prijedlog za dodjelu ovog priznanja može podnijeti svaki vijećnik unutar Gradske Uprave Grada Sarajeva.