Slučaj Trgovska gora
7

Fond za zbrinjavanje otpada elektrane Krško: Načelnik Bosanskog Novog iznio niz netačnosti

B. R.
Nuklearna elektrana Krško (Foto: EPA-EFE)
Nuklearna elektrana Krško (Foto: EPA-EFE)
Fond za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško demantovao je navode načelnika Općine Bosanski Novi Miroslava Drljače o namjeri Hrvatske da se otpad skladišti kod Trgovske gore.
Između ostalog, Drljača je u izjavi za agenciju SRNA poručio da je zemljotres u Petrinji upozorenje da radioaktivni otpad ne treba skladištiti na spomenutoj lokaciji. U Fondu su ocijenili da je naveo, kako su saopćili, niz netačnih informacija koje čitatelje mogu navesti na pogrešne zaključke.

Ocijenili su da nije tačna njegova konstatacija da se ne može "očekivati da Hrvatska objavi relevantne podatke o seizmičkoj aktivnosti na lokaciji Trgovska gora".

"Tačno je da se sve relevantne informacije objavljuju redovno te su dostupne čitavoj javnosti. Naime, nakon što je u novembru 2020. godine na lokaciji Čerkezovac postavljena seizmografska stanica, koja je uključena u nacionalnu mrežu, rezultati mjerenja i očitanja sa seizmološke stanice su javno dostupni i objavljivani u slučaju zamijećenih zemljotresa u najbržem mogućem vremenu. Tako je bilo i nakon zemljotresa 28. i 29. decembra 2020. godine. Uz izvještaje seizmografskih službi koji su javno dostupni, a u cilju detaljnog informisanja od strane naše ustanove napravljen je detaljan izvještaj nakon navedenih zemljotresa s rezultatima zabilježenim na seizmološkoj stanici Čerkezovac. Izvještaj je 30. decembra 2020. izradio Geofizički odsjek Prirodoslovno matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te je isto objavljeno 6. januara 2021. na web stranici www.radioaktivniotpad.org u članku pod naslovom 'Akceleracija u Zagrebu 2,43, a na Čerkezovcu 0,49 m/s2'", ukazali su.

Kako su naveli, na navedenoj stranici je objavljen iscrpan izvještaj o stanju na samoj lokaciji na dan 30.12.2020. godine, prema kojem nisu zamijećena nikakva oštećenja na samoj lokaciji i objektima, a što potvrđuje kako je objekt siguran i pogodan za skladištenje nisko i srednje radioaktivnog otpada te da ne postoji opasnost za lokalno stanovništvo, kako u Hrvatskoj tako i u Bosni i Hercegovini.

U Fondu za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane Krško smatraju da nema razloga, kako su istakli, za neargumentirano i senzacionalističko uzbunjivanje javnosti, a oni kao ustanova će nastaviti transparentno, istinito i jasno informisati javnost te sve zainteresirane sudionike.