Saradnja sa sudom u Hagu
9

Fondu Memorijala Kantona Sarajevo omogućen pristup arhivu Haškog tribunala

S. Š.
Danas je u Sarajevu održana konferencija na kojoj je odlučeno da JU "Fond Memorijala Kantona Sarajevo" u narednom periodu dobije pristup arhivu Haškog tribunala.

Javna Ustanova "Fond Memorijala Kantona Sarajevo", u saradnji sa Programom Mehanizma za informisanje zajednica pogođenih sukobom Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam) u Hagu i Centrom za postkonfliktna istraživanja, danas je u multimedijalnoj sali Fonda Memorijala Kantona Sarajevo organizovala poludnevnu konferenciju "Genocid u Srebrenici: Od sudnice do učionice. Činjenice utvrđene pred Tribunalom / Mehanizmom i njihovo korištenje u obrazovanju".

U sklopu konferencije direktor Fonda Memorijala Kantona Sarajevo Ahmed Kulanić, osnivačica i predsjednica Udruženja

Centar za post- konfliktna istraživanja Velma Šarić i koordinatorica PMI, ispred Programa Mehanizma za informisanje (PMI) zajednica pogođenih sukobom, MRMKS Rada Pejić Sremac su potpisali Sporazum o saradnji.

Svrha Sporazuma je da definiše i reguliše saradnju Strana u međusobnom pružanju usluga, razvoju zajedničkih projekata i programa i razmjeni informacija u svrhu unaprijeđivanja znanja i razumijevanja činjenica utvrđenih pred MKSJ-om i Mehanizmom u vezi sa zločinima počinjenim tokom ratova devedesetih u Bosni i Hercegovini i regionu bivše Jugoslavije i shodno s tim, jačanja

procesa pomirenja i vladavine prava, suočavanja sa prošlošću i očuvanja naslijeđa MKSJ i Mehanizma.

Također, sve strane u sporazumu se usaglašavaju da će sarađivati na kreiranju zajedničkih edukativnih i informativnih materijala, javnih događaja i aktivnosti, informisati javnost, a posebno učenike i edukatore o činjenicama utvrđenim presudama MKSJ i Mehanizma sa ciljem podizanja svijesti o istim, prikazivati rada MKSJ-a i sudova u Bosni i Hercegovini putem izložbi ili sličnih aktivnosti te uspostaviti aktivnosti i saradnje sa organizacijama civilnog društva sa ciljem podizanja svijesti o

važnosti uloge i značaja sudski utvrđenih činjenica u edukativnom prostoru.

Putem ovoga sporazuma Fondu Memorijala će biti omogućen nesmetan pristup edukativnim materijalima, presudama, spisima i zbirkama dokaza, arhivskom materijalu i građi MKSJ-a. U okviru konferencije održana su dva panela.

Naida Hota Muminović, ministrica, Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo, Azerina Muminović, viša saradnica, Institut za razvoj preduniverzitetskog obrazovanja Kantona Sarajevo, Ahmed Kulanić, direktor Fonda Memorijala Kantona Sarajevo, Rada Pejić-Sremac, koordinatorica, Program Mehanizma za informisanje (PMI) zajednica pogođenih sukobima govorili su u okviru Panel I: Važnost i izazovi korištenja Haške arhive u školskom obrazovanju.

Direktor Fonda Memorijala Kantona Sarajevo Ahmed Kulanić kazao je da konferencijom žele na objektivan način, sudski utvrđenim činjenicama i sudskim presudama ponuditi novi okvir proučavanja i suočavanja s prošlošću u BiH tokom rata.

  • Na taj način želimo ponuditi novu platformu učenicima koji će moći da objektivno sagledaju prošlost i da donosu svoj sud o tome, rekao je Kulanić.

Velma Šarić, predsjednica i osnivačica, Centar za postkonfliktna istraživanja, Steven Stegers, direktor, Evropsko udruženje nastavnika istorije (EuroClio), Fermin Cordoba, politički savjetnik i koordinator tima, Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini, Dr. Eli Tauber, savjetnik, Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) govorili su u okviruk Panel II: Mogućnosti i prakse korištenja sudski utvrđenih činjenica u širem obrazovanju.

Na konferenciji su se obratili i Kada Hotić, Udruženje Pokret „Majke enklava Srebrenice i Žepe“, Sutkinja Graciela Gatti Santana, predsjednica, Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove (MRMKS ili Mehanizam) i Vibor Handžić, zamjenik predsjedavajućeg Skupštine Kantona Sarajevo. Sutkinja Graciela Gatti Santana, poručila je kako je krucijalno da buduće generacije znaju istinu o prošlosti kako bi bili svjesni značaja prevencije sličnih događanja u budućnosti.

-Krucijalno je da buduće generacije razumiju kompleksnost sukoba devedesetih i da znaju istinu o tome šta se dogodilo. Moraju biti svjesni ljudskih priča iza statistika i moraju biti svjesni značaja prevencije sličnih događanja u budućnosti.

U tome veoma značajnu ulogu imaju materijali Mehanizma, koji podrazumijevaju precizne i opsežne elemente poput iskaza svjedoka. Edukatori moraju biti svjesni značaja razvijanja kritičkog mišljenja kod učenika u potrazi za istinom. Inkorporiranjem ovih materijala u obrazovni sistem uveliko će pomoći budućim generacijama razumijevanje svih dešavanja iz novije historije region, kazala je Santana.