Kritika pravosuđa
1.3k

Forto nakon presude u slučaju "Memić": Korupcija je bolest ovog društva

B. R.
Edin Forto, predsjednik NS-a i premijer Kantona Sarajevo (Foto: T. S./Klix.ba)
Edin Forto, predsjednik NS-a i premijer Kantona Sarajevo (Foto: T. S./Klix.ba)
Predsjednik NS-a i premijer Kantona Sarajevo Edin Forto oglasio se nakon što je Sud Bosne i Hercegovine ranije danas donio prvostepenu presudu u slučaju "Dženan Memić".
Tom prilikom komentarisao je stanje u domaćem pravosuđu za koje je naveo da nije imuno na korupciju.

"Pravda je generalno spora, ali u tužilaštvima i sudovima u Bosni i Hercegovini je jako, jako spora. Korupcija je bolest ovog društva, bolest na koju pravosuđe nije imuno", poručio je Forto.

Predsjednik NiP-a Elmedin Konaković je nedugo nakon izricanja presude izjavio da "borba protiv pravosudne mafije neće prestati".

Podsjećamo, Sud Bosne i Hercegovine je u prvostepenoj presudi oslobodio Zijada Mutapa, njegovu kćerku Alisu Ramić, pripadnike MUP-a Kantona Sarajevo Hasana Dupovca i Josipa Barića te recepcionera ilidžanskog hotela "Crystal" Muamera Ožegovića.

Oslobođeni su optužbe da su kao organizovana kriminalna grupa prikrivali dokaze o uzrocima smrti Memića 8. februara 2016. u ilidžanskoj Velikoj aleji. Ramić je bila sa Dženanom u kobnoj noći. Tužioci u ovom predmetu su Ćazim Hasanspahić i Dubravko Čampara, a suđenje je trajalo nešto duže od godinu dana.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je ranije ove godine pokrenulo istragu protiv nekoliko osoba za krivično djelo ubistvo i pomaganje počinitelju nakon krivičnog djela. Istraga se vodi protiv bivše glavne kantonalne tužiteljice u Sarajevu Dalide Burzić, Merisa Ćate koji je bio postupajući kantonalni tužioc u predmetu "Memić", bivšeg komesara sarajevske policije Vahida Ćosića, saobraćajnog vještaka Ševala Kovačevića te više NN osoba.

Memići i njihov pravni zastupnik Ifet Feraget tvrde da Alisa Ramić i visokopozicionirani pojedinci u institucijama prikrivaju stvarne uzroke smrti. Među najodgovornijima za to ističu upravo Burzić koja je suspendovana s pozicije sutkinje Suda Bosne i Hercegovine nakon što je protiv nje pokrenuta istraga. Oštro kritikuju i rad aktuelne glavne kantonalne tužiteljice Sabine Sarajlije. Nezadovoljstvo radom institucija na ovom slučaju je iskazivano protestima u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Ranije presude

Uvjereni da je Dženan ubijen, insistirali su da pravosuđe stradanje istražuje upravo kao ubistvo. Međutim, kantonalno tužilaštvo je to tretiralo kao saobraćajnu nesreću, za koju su optužili Ljubu i Bekriju Seferovića. Bili su optuženi da su kombijem usmrtili Dženana, a onda je uslijedila pravna trakavica.

Prije presuda Kantonalnog suda u Sarajevu i Vrhovnog suda Federacije Bosne i Hercegovine, ad hoc tijelo Skupštine Kantona Sarajevo je 2017. utvrdilo da su se desili, kako je navedeno, brojni propusti u istrazi ovog slučaja. Tadašnji predsjednik skupštinske Komisije za sigurnost i u to vrijeme zastupnik vladajuće SDA Elvedin Okerić je naglašavao da je Tužilaštvo Kantona Sarajevo vršilo pritisak na rad ovog tijela. Njegovo formiranje je inicirala zastupnica tada opozicionog SDP-a Segmedina Srna.

Kantonalni sud je dva puta izrekao oslobađajuću presudu Seferovićima. Obje presude je ukinuo Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine, a da bi onda i on 27. jula prošle godine donio oslobađajuću presudu.