Forto o poticaju za očevu firmu: Nema sukoba interesa, na vladi nismo pregledali firmu po firmu
Forto je pojasnio da je u pandemiji koronavirusa proglašen tzv. Korona zakon u kojem je Vlada KS prepisala određene kriterije za firme koje su ostvarile značajan uspjeh u poslovanju, a koje su tokom lockdowna zadržale radnike.
Premijer KS kaže da su sve firme koje su ispunjavale pomenute kriterije osvarile pravo na novčane poticaje s ciljem saniranja posljedica nastalih zbog pandemije koronavirusa.
"Radilo se o poticaju po korona zakonu, koji je, zapravo, pravo u koje se uvode cijele kategorije. Firma mog oca je po tom zakonu jedna od preko 18.400 firmi koje su ostvarile pravo. Isplaćeno je 35 miliona KM po ovom zakonu. Dakle, nema ugovora, nema odluke da se određenoj firmi dodijeli poticaj, samo odluka da se evidentira ko se kvalifikovao po zakonskom pravu", rekao je Forto.
"Vlada KS je jednoglasno donijela odluku i kriterije. Mi na vladi nismo pregledali firmu po firmu, ni u jednom trenutku nije bilo mogućnosti da vidimo koje su to firme, da li su povezane sa nekim. Vjerujem da ima dosta firmi koje su povezane sa raznim osobama", rekao je Forto.
Forto je posebno naglasio razliku između takvih vrsta poticaja i standardnog poticaja kad komisija kvalitativno ocijeni pojedinu firmu ili projekat i dodijeli poticaj uz potpisivanje ugovora između firme i Ministarstva.
Istakao je da ovdje nije slučaj o sukobu interesa.
"Vjerujem da ovo nije sukob interesa. Sukob interesa bi bio kada bi bila neka druga situacija. Na primjer, imamo tendere gdje se razne firme prijavljuju i nude svoje projekte - firme koje misle da im treba pomoć u poslovanju. To se dešava svake godine, ne samo kada je vezano za koronu, tada firme prođu konkurs i potpišu ugovore sa Vladom KS", pojašnjava Forto.
Također, dodaje kako se dogovorio sa njegovom porodicom da se firma njegovog oca neće prijavljivati ni na jedan tender koji finansira Vlada KS.
Forto je poticaje koje je dijelila Vlada KS s ciljem saniranja posljedica nastalih zbog pandemije koronavirusa usporedio sa naknadama za porodilje, upitavši da li bi bio u sukobu interesa i kada bi hipotetički njegova sestra ukoliko bi se kao porodilja javila za mjesečnu naknadu dobila novac.
Pojasnio je da u tom slučaju, kao i u slučaju poticaja za firme, naknadu dobijaju oni subjekti koji ispunjavaju kriterije koje je Vlada KS propisala prema Korona zakonu.
"Takav primjer je zakon o šumama kada smo ukinuli parafiskalni namet za sve firme. Besmisleno je da se izuzimam od glasanja zato što je firma oca jedna od desetina hiljada korisnika toga prava. Isto kao što je besmisleno da se izuzmem od glasanja da trudnice dobiju 1.000KM ako mi je sestra trudna", kaže on.