Jednakost za sve
56

Forum za strateška istraživanja i Preporod se zalažu za obrazovanje bez diskriminacije

Klix.ba
Forum za strateška istraživanja i INN Preporod danas su organizovali online diskusiju "Pristup obrazovanju u povratničkim zajednicama" koji je okupio roditelje, nastavnike, učitelje te predstavnike organizacija civilnog društva i akademske zajednice.

Diskusija je ponudila različite perspektive iz Bijeljine, Doboja, Banje Luke, Srebrenice, Bratunca i Kotor-Varoša, te je po prvi put, na ovakav način, okupila ljude iz bošnjačkih povratničkih zajednica u entitetu RS.

Kao jedan od sagovornika današnje diskusije bio je i Vehid Dedić, jedan od roditelja đaka iz Konjević Polja koji još od 2013. godine nastavu pohađaju u Edukativnom centru Nova Kasaba.

"Mi smo jasni što se tiče naših zahtjeva. Želimo da se osigura primjena nacionalne grupe predmeta i pravo na bosanski jezik. Tu vjerujem da bi se OSCE trebao značajnije da se uključi, kako bismo napravili iskorak i konačno ostvarili neke rezultate. Toliko je prošlo godina, djeca iz Edukacijskog centra Nova Kasaba su uspješno nastavila srednjoškolsko obrazovanje. Mi ovdje želimo omogućiti našoj djeci jednake prilike i šansu da im osiguramo obrazovanje bez diskriminacije", kazao je Dedić.

Roditelji iz Vrbanjaca kod Kotor-Varoša su dobili presudu za diskriminaciju, te su kroz pravnu bitku dobili pravo na bosanski jezik i primjenu nacionalne grupe predmeta u svojoj zajednici. Međutim, provedba presude se još uvijek čeka.

"Bojkot nastave traje od septembra 2013. godine, te smo bili izloženi pritiscima, ali to nam je davalo veću volju. Mjeseci su prolazili, ukinut nam je dječji doplatak, suočili smo se sa kaznom, prijetnjama da će nam oduzeti djecu. Godinu dana smo svako jutro provodili pred školu od pola osam do osam, sa svojom porukom. Krenuo je onda sudski proces, mi smo tužili školu i ministarstvo. Mi smo pravnu borbu dobili, ali još nije provedeni. Naša djeca su upisana u Jelahu, u školu '1. mart', sada čekamo šta će se dešavati. Nadam se da će doći do promjene i poboljšanja", poručuje Nedžad Smajlović, roditelj iz Vrbanjaca.

"Kada govorimo o procesu djelovanja na ostvarivanju prava za djecu iz bošnjačkih povratničkih zajednica, moramo da razumijemo da mi nemamo alternativu. Moramo graditi bolje obrazovanje ovdje, učiniti sve da unaprijedimo školstvo u mjestima gdje živimo", kazala je Lamija Vatreš Mehmedić, magistrica socijalne psihologije i vjeroučiteljica u Kotorskom.

"Kao što se borimo da nas ima u opštinama, parlamentima, drugim institucijama, tako se trebamo boriti i da nas bude u školama", kazao je Mustafa Hrustanbegović, vjeroučitelj iz Bijeljine, roditelj i jedan od učesnika današnje diskusije, koji je istakao važnost djelovanja na unapređenju stanja. Hrustanbegović je napomenuo da su u toku konsultacije za novi Nastavni plan i program za osnovno obrazovanje i vaspitanje u RS-u, te da je važno da svi daju svoj komentar, doprinos i prijedloge.

Mirnes Zahirović, predsjednik Savjeta roditelja Prve osnovne škole u Srebrenici, podijelio je iskustva roditelja iz Srebrenice, koji su se nedavno suočili i s incidentima širenja međuetničke i međureligijske netrpeljivosti.

"Čak i da se radi samo o jednom djetetu, moramo istrajati u borbi da svako dijete ima pravo na svoj jezik i nacionalnu grupu predmeta. Moramo se svi uključiti i zagovarati stvari koje će donijeti korist ka poboljšanju obrazovanja naše djece", dodao je Zahirović.

Da pozitivnih koraka naprijed ima, govori i primjer da je ove školske godine u Banjoj Luci svoja vrata otvorila medresa “Reis Ibrahim ef. Maglajić”. Direktor Muris ef. Spahić je podijelio svoja iskustva.

"Relativno smo brzo prošli period registracije i pokretanja škole. Izuzetno je veliki izazov bilo pitanje pronalaska nastavnog kadra, ali smo mnoge prepreke uspješno prebrodili. Ovdje dolaze djeca iz šire regije Banje Luke, i drago mi je što smo napravili jedan ovako važan iskorak za povratničku zajednicu. Mi ćemo naše đake uključivati u sva takmičenja i druge aktivnosti, želimo im ponuditi jedno kvalitetno obrazovanje, široko znanje i dobre prilike", zaključio je direktor Spahić.

Edin Ikanović, iz Foruma za strateška istraživanja, poručio je da su današnje konsultacije samo početak. FSI planira u narednom periodu realizirati analize, te povezati se sa povratničkim zajednicama, kako bi bio učinjen iskorak u poboljšanju stanja ove populacije, posebno u pristupu osnovnim ljudskim pravima.

"Trenutno radimo analizu važećeg Nastavnog plana i programa osnovnog obrazovanja i vaspitanja u entitetu Republika Srpska. Razgovaramo sa roditeljima i nastavnicima, želimo sutra biti i spona u komunikaciji sa institucijama i u Banjoj Luci i u Sarajevu. Forum za strateška istraživanja je okupio stručnjake i stručnjakinje iz različitih oblasti, volontere i ljude koji žele pomoći bošnjačkoj povratničkoj zajednici. Ali najvažnija stvar u ovom pristupu je - hajde da svojim postupcima ne učinimo štetu, hajde da budemo odgovorni i hajde da pustimo ljude koji žive ove probleme i izazove da sami kažu - kojim putem trebamo ići", zaključio je Ikanović.

Online konsultacije je moderirao Nedim Jahić, koji je najavio i sličnu vrstu razgovora o pristupu zdravstvu u povratničkim zajednicama u narednom periodu, ali i pripremu Plavog izvještaja, koji će se baviti pitanjima zaštite ljudskih prava u povratničkim zajednicama.