Funkciju glavnog pregovarača dobio je čovjek koji brutalno vrijeđa EU: Zašto je Dodik to silno želio?
Nekada građanima može biti potpuno nejasan put kojim ide Dodik u kontekstu Evropske unije. Ove sedmice je rekao da se EU bavi "kurvanjskim poslom", pa je najavio da bi Republika Srpska "vrlo brzo mogla odustati od EU puta", ne krije želju da približi taj bh. entitet BRICS-u koji je potpuna suprotnost od Evropske unije, pa se onda najednom svim silama bori da dobije poziciju glavnog pregovarača.
Važna pozicija, nakaradan pristup
Kako bismo što preciznije pokušali približiti ove radnje građanima, razgovarali smo sa političkom analitičarkom Tanjom Topić. Ona nam objašnjava kako je funkcija glavnog pregovarača izuzetno važna.
"To mora biti osoba od integriteta, ali i osoba koja odlično poznaje proces integracije u EU, osoba koja stručno govori engleski jezik. Mislim da je u svemu tome najmanje bitan etnički predznak. Onda se nađemo u začaranom krugu da je etnički predznak onaj koji opredjeljuje izbor tako važne funkcije. Mislim lično da je to pogrešan i nakaradan pristup", kaže nam Topić na početku.
Saglasna je s našom tezom da javni pristup Dodika prema Evropskoj uniji može građanima biti vrlo konfuzan.
"Nakon dobijanja kandidatskog statusa koji nam je, iskreno rečeno poklonjen, Dodik je postao najveći zagovornik euroskepticizma. On je pokrenuo javno određene akcije koje su BiH trebale pokrenuti u pravcu BRICS-a, a to je potpuno suprotan put. To govori o toj cijeloj kontroverznosti. Istovremeno smo imali njegove izjave i izjave ljudi bliskih njemu da nije RS-a da bi EU put bio blokiran", podsjeća Topić.
Ništa drugo nego sredstvo ucjene
Iznosi tvrdnju da je Dodiku ovo zapravo samo sjajno sredstvo za ucjenjivanje, da postiže i dobija ono što je potrebno.
Ipak, kaže da pri tome Dodik zbunjuje evropske zvaničnike, domaću i međunarodnu javnost svojim kontradiktornim potezima.
"Mislim da danas prosječan građanin u BiH nema predstavu šta Dodik želi u smislu evropskih integracija. Sve je to preslika one njegove politike gdje isto tako imamo stalnu priču o tome da je BiH država koja je neodrživa i iz koje treba izaći. Ono što jeste iznenađenje je da svi budu dio te priče, pa i koalicioni partneri na državnom nivou koji svaki put urade tu vrstu ustupka i ispune želje Milorada Dodika", smatra Topić.
Dotakli smo se malo i onoga kako bi to u praksi trebalo izgledati. Mnogi se pitaju kako će izgledati ti pregovori, odnosno da li će jedna osoba sama razgovarati s predstavnicima EU, da li će imati autonomiju u donošenju odluka itd.
Topić kaže da će glavni pregovarač imati svoj tim i zamjenike. Ipak, smatra da, prema sadašnjem modelu funkcionisanja, neće biti autonoman i svoj, nego da će izvršavati naredbe onog ko ga imenuje.
"Politički vrh RS-a će to određivati jer će ga on birati. To je kao što imamo slučaj sa ambasadorima. Oni ne predstavljaju državu BiH nego svoje etničke zajednice i politike onih stranaka koje su na vlasti. Stepen povjerenja nas građa u integritet te osobe se nalazi na niskom nivou, a stepen povjerenja i lojalnosti prema onima koji će ga imenovati bit će izuzetno visok", rekla je.
Topić smatra da slična politika ucjenjivanja nije ništa drugačija nego inače. Iznosi stav da uvijek stojimo blokirani dok se ne ispune određene želje i zahtjevi.
"Taj princip ucjenjivanja ide kako prema domaćim koalicionim partnerima, tako i prema međunarodnim partnerima koji imaju funkciju u BiH. To gledamo u našoj državi godinama unazad", kazala je.
Smatra da su državni partneri poslali sliku javnosti da je osnovni kostur u kojem se kreću raspodjela fotelja i resursa i konstatovala da se tu "vrlo lako i brzo slože".
"Sve one reforme i sav optimizam prema EU pao je u vodu jer nije ništa urađeno u smislu počinjanja pregovora s EU. Oni se stalno ponašaju kao da nam stalno s neba padaju pokloni od EU".
Ističe na kraju da je u svemu ovome vrlo važan momenat bila posljednja sjednica Doma naroda na kojoj je vladajuća koalicija preglasana.
"Ta konkretna prijetnja koja je mogla dovesti u pitanje njihovu vlast bila je motiv da vrlo brzo završe dogovore i pristanu na brojne ucjene i druge stvari", zaključila je Topić.