Zenica
236

Ganić i Ramić potpisali sporazum kojim se osigurava 650.000 KM kao podrška povratnicima

E. M.
Foto: E. M./Klix.ba
Foto: E. M./Klix.ba
U sjedištu Zeničko-dobojskog kantona premijer Mirza Ganić i ministar za raseljena lica i izbjeglice Edin Ramić potpisali su sporazum kojim je osigurano 650.000 KM za infrastrukturne projekte u povratničkim općinama.

Uspješna saradnja Zeničko-dobojskog kantona i Ministarstva za raseljena lica i izbjeglice Federacije Bosne i Hercegovine nastavljena je i ove godine nakon što je potpisan sporazum o udruživanju sredstava za finansiranje infrastrukturnih projekata obnove na području Zeničko-dobojskog kantona.

Premijer Zeničko-dobojskog kantona Mirza Ganić je kazao da je sretan što je nastavljena uspješna saradnja s navedenim ministarstvom koja ima za cilj pomoći povratnicima.

Mirza Ganić (Foto: E. M./Klix.ba)
Mirza Ganić (Foto: E. M./Klix.ba)

“Ovo je druga godina da uspješno sarađujemo i finansijska sredstva koja osigura kanton oplemenimo sredstvima koje opredijeli ministarstvo na nivou FBiH. Za razvoj infrastrukture u povratničkim naseljima osigurali smo 250.000 KM, a ministarstvo je ranije imalo projekte za unaprijeđenje infrastrukture i shodno našoj saradnji, iskazanom podrškom, odobreno je 400.000 KM. Sporazumom će 650.000 KM biti stavljeno na raspolaganje i uskoro će početi izvođenje radova”, izjavio je Ganić.

Istakao je da će ranije usaglašenim načinom rada radovi početi već u naredna dva mjeseca te da su svi projekti od važnosti za povratnike koji su se vratili na svoja ognjišta koja moraju biti mjesta ugodnog življenja.

Foto: E. M./Klix.ba
Foto: E. M./Klix.ba

Projekti će biti realizovani u povratničkim naseljima u Visokom, u mjestu Stupni Do u Varešu gdje je počinjen strašan zločin, u Kaknju će biti pružena podrška Srpskoj pravoslavnoj crkvi na izgradnji parohijskog doma, dok će i u drugim općinama Žepču, Usori, Olovu biti realizovani projekti vodovoda, javne rasvjete, putne infrastrukture, domova…

Ministar Ramić je kazao kako su u povratničkim mjestima najugroženiji manjinski povratnici.

Foto: E. M./Klix.ba
Foto: E. M./Klix.ba

"Iz godine u godinu se trudimo realizirati brojne projekte, ali je problem što imamo budžete koji se smanjuju, a potrebe ostaju iste tako da je realizacija u odnosu na zahtjeve tek na 10 posto. Raduje nas ipak ovaj oblik saradnje i s drugim institucijama”, izjavio je Ramić.

Kazao je da je dosta posla moglo biti urađeno u prvim godinama nakon rata, ali da zbog izostanka takve podrške sve još uvijek sporo traje. Komentarišući aktuelnu situaciju u Republici Srpskoj, kazao je da su ispočetka imali sigurnosne probleme, ali da se sada radi na sistemskoj opstrukciji povratnika.

Edin Ramić (Foto: E. M./Klix.ba)
Edin Ramić (Foto: E. M./Klix.ba)

"Na području Republike Srpske imamo situaciju da smo prvih godina imali sigurnosne izazove, gdje je fizički sprječavan povratak. Sve to je prestalo, desio se razvoj, ali sad aimamo sistemsku opstrukciju koja je nevidljiva i ogleda se u obrazovnom i zdravstvenom sistemu. Bošnjaci i Hrvati u RS-u nemaju problema s komšijama, ali imaju problem sa sistemom koji je najizraženiji je u obrazovnom sistemu", dodao je Ramić.

Na kraju je kazao da se zbog cjelokupnog odsustva Međunarodne zajednice vraćaju na početne pozicije koje su imali neposredno nakon završetka rata, ali da će se to vjerovatno popraviti u narednim godinama puta Bosne i Hercegovine ka Evropskoj uniji koja zahtijeva poštivanje individualnih ljudskih prava.