Gdje je završilo 130 miliona maraka namijenjenih za izgradnju kolektora u Mostaru?
Ovo je među građanima Mostara izazavalo buru emocija i pokrenulo lavinu pitanja. Građani i aktivisti s kojima smo razgovarali ogorčeni su na cjelokupno stanje. Svi se slažu da je potez Švedske žestok šamar Mostaru i Mostarcima, koji pokazuje da se stanje koje vlada 12 godina u tom gradu više ne može nijemo promarati.
"Ovo je slika i prilika države u kojoj živimo. Sve pošteno, janje oglođano. Najgore je što gubimo ugled i povjerenje, pa ni oni koji žele ne mogu nam više pomoći“, kaže Fazlija Hebibović, dugogodišnji novinar, koji je izvjesno vrijeme živio u Skandinaviji.
Sakriveni "novčanik"
Poznavajući tamošnji sistem, s pouzdanjem govori kako je ta zemlja spremna pomoći i pomaže, ali bez transparentnosti kako naglašava to ne može.
"Najgore je što su ti ljude stavljeni u nezgodnu situaciju jer tamo svaka kruna koju oni daju za pomoć mora se pravdati. Njihovi poreski obveznici pitaju za svoj novac i njima se polažu računi kako bi znali šta je urađeno sa njihovim novcem“, pojašnjava Hebibović.
Predsjednik Udruge za unapređenje kvalitete življenja "Futura" iz Mostara i član mreže "Naše društvo" Marin Bago smatra da je tranparentnost u Mostaru već odavno nepoznanica i da se ništa tu ne zna kako o novcu donatora tako ni onom od građana.
“Naš novčanik je tu sakriven. Gradska uprava ne da ukupan projekt, ukupne kamate koje ćemo morati vratiti, jer nije tu većina donacija, ima tu dosta kredita i nitko ne zna javno još koliko će nas to izaći“, kaže Marin Bago.
Tvrdi da se kriju financijski djelovi projekta, a da su rokovi nejasni, jer je kako ističe trebalo davno biti završeno, a tek je 30 do 40 posto urađenog posla i dosta problema što i laik vidi.
"Niko ne zna ni u 10 ,15 ili 20 miliona reći o čemu je tu riječ. Dakle, službeni su podaci da je oko 130 miliona, međutim nije jasno, jesu li tu uračunate kamate i obaveze, šta su donatorska sredstva a šta će, koliko i do kada plaćati građani“, kaže Bago zabrinut cijelim stanjem u Mostaru.
Podsjeća da su on i članovi mreže Naše društvo, u januaru 2019. godine. podnijeli krivičnu prijavu protiv pet osoba iz sistema komunalne djelatnosti, uključujući i gradonačelnika Mostara Ljubu Bešlića, optužujući ih za netransparentno trošenje oko 105 miliona maraka tokom sedam godina u oblasti komunalne potrošnje.
"Važno je kazati u svemu tome da smo mi svu dokumentaciju predali i SIPA-i, od dva i pol kilograma dokaza, a iz svakog papira i laik može vidjeti koliko je ta uprava diletantska i na koji način se izvode te malverzacije. Predali smo u Kantonalni MUP i Tužilaštvo, da bi na kraju svi oni odgovorili da na tom slučaju radi jedan čovjek, koji pored toga ima na desetine slučajeva od kriminaliteta do teških ubojstava. Mi se pitamo je li moguće da se slučajem gdje je toliki novac u pitanju, gdje je umiješana i međunarodna javnost samo jedan čovjek bavi i to kad stigne“, ističe Bago.
Zastrašujućim smatra to što se dešava u Mostaru, dok se, s druge strane, zbog afere s respiratorima i 10 miliona digla cijela zemlja.
"Mi smo ovdje opljačakani, otrovani i uništena nam komunalna infrastruktura, pa je sva pravda spala na jednog čovjeka. Krivična prijava je podnesena u januaru 2019. godine, a nakon toga se desila i problematika oko kolektora i trovanje i gubljenje okolinske dozvole, zatvaranje deponije Uborak i uništenje komunalne infrastrukture. Sve se to događa poslije i još uvijek se miruje, to je stvarno nestvarno“, rezigniran je Bago.
Lobistički centri
Predsjednik udruženja "Mostarski krug" Alija Behram, koji je ujedno i predsjednik Upravnog odbora Centra za mir, te dugogodišnji novinar pozvao je sve nadležne službe da se uključe u riješavanje problema Mostara. Navodi kako je zloupotreba donatorskog novca neoprostiva, kao i 12 godina bez ikakve kontrole i podastiranja računa građanima Mostara prevršilo svaku mjeru.
"Ja pripadam krugu ljudi koji ozbiljno sumnjaju u potrošnju narodnog novca iz gradske kase u Mostaru. To što lobistički centri SDA-a i HDZ-a i nekih pridruženih stranaka u državnom Parlamentu daju podršku za izvršenje budžeta, bez ikakve analize ovdje u gradu pred samim građanima, to je neoprostiva sramotna epizoda koju mi trpimo godinama. Krajnje je vrijeme da se građani probude i vide da nam sad ponovno te dvije vodeće strake šalju poruku da izbori neće biti. Oni kreiraju sve da izbor ne bude, kako bi se nastavili lopivluci pod kapom 'nema izbora', a ništa nisu uradili da do izbora dođe. To je neoprostiva epiozoda koju bi građani konačno jednom morali da sankcionišu“, kaže Behram za Klix.ba. U suprotnom bi po njegovoj procjeni od Mostara brojne prijateljske zemlje mogle dići ruke.
"Ako Švedska vlada smatra da je njihova donacija na neki način izmanipulisana u Gradu Mostaru imajući na umu da oni nikada nisu dobili jasan tačan i precizan izvještaj ovo može da se protumači kao jedna ružna poruka na osnovu koje će i druge vlade evropskih i druih zemalja odustati od toga da daju podršku projektima u Mosaru. To je onaj glavni problem s kojim ćemo se mi suočavati, jer definitivno će i druge vlade izvesti isti zaključak na osonovu ovoga što su uradili Šveđani“, ustvrdio je Behram.
Aktivistkinja iz Mostara i članica Naše stranke Amna Popovac smatra da se svi donatori trebaju ponašati poput Šveđana i tražiti pravdanje za svoje novce i odgvornost od lokalnih vlasti.
"Mislim da ovo nije dizanje ruku od građana Mostara. Ovo je dizanje ruku od onih koji na nelegalan i netransparentan način gazduju Mostarom. Ja ovo više gledam kako vrstu pritiska na vlasti kojima je davno istekao rok trajanja i kao jednu poruku građanima da imaju oni veliku ulogu. Trebali su davno da izađu na ulice i traže odgovornosti zato što im plivaju ulice , zato što su raskopane i zato što im nitko ništa ne govori. Sjećam se kad su počeli kopati, nisam znala kojom ulicom mogu da vozim kojom ne, jer nikada nismo znali koje će ulice biti raskopane. Tretirali su nas kao pokusne kuniće, pa nam svako jutro svane drugi raspored ulica kojim možemo voziti. Vrijeme je da se traži transparentnost u radu gradske administracije i vrijeme je da konačno dobijemo te izbore. Hoće li to biti oktobar ili novembar ove godine ili proljeće iduće svejedno je, ali to mora da se desi“, poručuje Popovac".