"Činjenica je da je 5. decembra 2018. godine Bosna i Hercegovina dobila MAP i od tog dana se BiH ustvari nalazi u MAP-u. Ono što MAP podrazumijeva i što NATO savez očekuje jeste da BiH definiše oblasti i dinamiku nastavka integracijskih procesa BiH prema NATO savezu. Ono što je vrlo jasno izneseno i rečeno na mom jučerašnjem sastanku s vrhovnim komandantom Savezničkih snaga za Evropu jeste da je za NATO savez prihvatljivo i da kroz program reformi BiH nastavi integracijske procese prema svim međunarodnim institucijama", rekao je Mašović.
On je istakao da se često zaboravlja kako pridružvanje najjačim, najmodernijim i najefikasnijim međunarodnim institucijama nosi mnoge benefite te da se ne može očekivati stajanje po strani, a da neko drugi odrađuje stvari.
"Na političkim akterima je da definišu dinamiku i oblasti. Sve što podrazumijeva nastavak reformskih procesa sigurno može da donese samo benefite cijeloj BiH", kazao je Mašović.
Zamjenik ministrice odbrane BiH Sead Jusić rekao je da je Predsjedništvo Bosne i Hercegovine zatražilo od saveznika da BiH bude primljena u Akcioni plan za punopravno člnastvo (MAP). Kako kaže, saveznici su to odobrili 2010. godine na samitu u Talinu uz uslov knjiženja perspektivne vojne imovine.
"Tako da je dilema jesmo li mi u MAP-u, davno razriješena. Na BiH je ostalo da ispuni odgovarajuće uslove i to je trajalo. Pred kraj prošle godine saveznici su analizirali ispunjenje Talinskih uslova kada je u riječ o knjiženju perspektivne vojne imovine, dakle sve što se moglo uknjižiti na prostoru FBiH uknjiženo je, neke su lokacije ostale još u procesu knjiženja zbog svoje složenosti. Na osnovu onoga o čemu pričamo svake godine saveznici su kazali OK, vrijeme je da BiH dostavi svoj prvi Godišnji nacionalni program (ANP) uz koji se počinje akceptirati ili počinje raditi u okviru Akcionog plana za punopravno članstvo", kazao je Jusić.
On je dodao da je dokument nazvan ANP bio spreman, ali da su nastale određene političke razlike u našoj zemlji. Kako kaže, Predsjedništvo BiH je nakon dužeg vremena postiglo konsenzus o dokumentu koji se zove Reforme BiH.
"Šta je sadržajno i šta to znači. Hoću kazati, taman da je to samo jedna rečenica, to je aktivnost koja je vezana za Akcioni plan za punopravno članstvo. Jedino da se donesu neke odluke pa da kažemo: E mi nećemo MAP i povlačimo svoj zahtjev iz 2009. godine, a da saveznici odluče da povuku ono što su usvojili 2010. i 2018. godine. Onda se mi vraćamo u neko drugo stanje. Važno je da se postigao konsenzus", rekao je Jusić.
Zaključio je riječima da šta god piše u reformama, to znači da BiH, a samim tim i Oružane snage BiH i Ministarstvo odbrane BiH ispunjavaju svoje obaveze.