Iako oslabljeni
10

Glasanje o budžetu RS-a potvrdilo da koalicija oko SNSD-a i dalje ima većinu

D. Be.
Foto: NSRS
Foto: NSRS
U prvom odmjeravanju snaga, nakon što je DNS prešao u opoziciju, za rebalans budžeta glasalo je 28 poslanika SNSD-a, po četiri iz NDP-a, Ujedinjene Srpske i Demosa, troje poslanika Socijalističke partije. Za su glasali i Savo Vulić iz SPS-a, samostalni poslanik Mijo Perkunić, i bivši DNS-ovi poslanici Darko Banjac i Diko Cvjetinović.

Glasanje je pokazalo da koalicija oko SNSD-a i dalje ima skupštinsku većinu, javlja RTRS.

Nakon Darka Banjca, i Diko Cvjetinović odlučio je da istupi iz DNS-a. Razlog za to je neslaganje s politikom stranke, prije svega u Bijeljini, gdje je bio predsjednik Gradskog odbora. Konačnu odluku donio je jučer nakon kratkog sastanka s liderom stranke Nenadom Nešićem i sjednice Predsjedništva DNS-a.

"Saopštio sam kolegama na sjednici Predsjedništva da podnosim ostavku, da izlazim iz DNS-a i da ću djelovati kao samostalni poslanik, rekao je Cvjetinović.

Duško Ivić, šef Kluba poslanika DNS-a, iznenađen je odlukom Cvjetinovića. On kaže da na sjednici Kluba, na kojoj je od Banjca preuzeo funkciju šefa, Cvjetinović ničim nije ukazao da odlazi iz DNS-a.

"Klub je stabilan, ima pet poslanika. U narednom periodu možda ćemo dobiti još novih poslanika. Ne bih unaprijed govorio o imenima", rekao je Ivić.

Dojučerašnji poslanik DNS-a Darko Banjac, najavljuje da će sa Cvjetinovićem, za sada, nastupati kao samostalni poslanik. Za njega, lično, ulazak u drugu stranku nije opcija, ali formiranje nove stranke jeste.

"Јoš nije donesena odluka, ima još dosta ljudi koji žele sa mnom da razgovaraju, u nekih 10 do 15 dana ću obaviti sve potrebne razgovore. Tu odluku niti mogu, niti želim donijeti sam", ističe Banjac.

I Milan Radović samostalno djeluje u Skupštini već gotovo deset mjeseci, nakon što je napustio DNS-ove redove. I on razgovara s drugim poslanicima, ali ne otkriva da li će se i s kim udružiti.

"U kom formatu i da li ću se možda sa nekim udružiti, o tome će javnost, naravno, biti blagovremeno obaviještena. Nemamo mi pravo ništa da krijemo od javnosti", naglašava Radović.

To ne bi trebalo da utiče na promjene u skupštinskom odlučivanju.

Iako ne više dvotrećinsku, koalicija oko SNSD-a i dalje ima skupštnsku većinu.

Narodna skupština RS-a na 13. redovnoj sjednici danas je usvojila drugi rebalans budžeta Republike Srpske za 2020. godinu - po hitnom postupku, te Zakon o izmjenama Zakona o izvršenju budžeta RS-a za 2020. godinu - po hitnom postupku i Izvještaj o privremenom odstupanju konsolidovanog budžetskog deficita od fiskalnih pravila.

Time budžet RS-a za ovu godinu iznosi 3,636 milijardi KM i uvećan je za 23 miliona KM, odnosno 0,6 posto u odnosu na prvi rebalans.

Ukupna budžetska sredstva, osim poreskih i neporeskih prihoda, uključuju i primitke od 833,8 miliona KM, a odnose se na primitke za nefinansijsku imovinu, primitke od finansijske imovine, od zaduživanja i na ostale primitke.

Prijedlogom drugog rebalansa budžeta planiran je budžetski deficit od 394 miliona KM.