Glasanje, prevare, brojanje, protesti i nemiri: Opozicija i vlast RS-a u postizbornom ringu
Do sada su prebrojani Bijeljina, Doboj, Banja Luka i Zvornik, a slijede Prijedor, Bosanska Gradiška, Laktaši, Trebinje, Prnjavor.
Kako saznajemo, pri ponovnom kontrolom brojanju glasova, u Glavnom centru za brojanje u sarajevskoj Zetri, Jelena Trivić (PDP) ima prednost od nekoliko stotina glasova u Zvorniku i Doboju, što su minimalna odstupanja od prvobitnih rezultata što znači da za sada nema značajnijih promjena u zbiru koji je za blizu 30 hiljada glasova u korist njenog protukandidata Milorada Dodika (SNSD).
No, vratimo se na noć između 2. i 3. oktobra. Opozicionari su tada proglasili veliku pobjedu Jelene Trivić i izašli slaviti na ulice dok je Milorad Dodik "trijumfovao" tek nakon nekoliko sati šutnje i vidljive nervoze.
Bilo je jasno da slijede političke tenzije koje su već rezultirale s dva velika protesta opozicije na banjalučkim ulicama, pritiscima i naredbom CIK-a za novim brojanjem glasova.
Kako koji dan odmiče sve više se spominje destabilizacija RS-a i nemiri na ulicama. O tome najviše govore oni koji čine vlast u ovom bh. entitetu, dok su sa druge strane (opozicija) sve glasniji zahtjevi za ponavljanjem izbora s obzirom da vjerovatno i oni postaju svjesniji da će i nakon novog brojanja glasova Jelena Trivić teško stići do pobjede.
Zato se svakim danom sve više širi priča o neregularnostima kompletnog procesa i organizovanoj izbornoj pljački u režiji Dodikovog SNSD-a te da bi novi izbori uz adekvatniji angažman svih institucija i posmatrača bili najpoštenija opcija.
Vlast istovremeno kreira priču da iza opozicione kandidatkinje Jelene Trivić stoji strani kapital uz podršku američkih, britanskih i njemačkih diplomata koji žele ugasiti entitet RS što kod SNSD-ovih pristalica stvara dodatno neprijateljsko raspoloženje.
Čak je stari politički lisac Dragan Čavić (NDP) kazao da mu sve miriše na 1997. godinu i da su mogući sukobi Srba koji su samo na različitim političkim stranama. I ostatak vladajuće koalicije upozorio je na mogućnost uličnih sukoba
A kako može doći do nemira?
Procjena je da će Milorad Dodik (SNSD), ukoliko CIK naredi ponavljanje izbora, proglasiti ovu odluku neprihvatljivom i nelegalnom te odbiti da prihvati poraz, dok će opozicionari već užurbano raditi na pripremama za nove izbore i nastaviti pritisak na vlast da prihvati odluku. Sav taj dugotrajni jak pritisak i brzorastuće tenzije mogu dovesti do masovnih demonstracija u organizaciji vladajućih struktura, a uz veliki broj nezadovoljnih stranačkih članova i simpatizera moguće su i kontrademonstracije što u momentu može iskliznuti u nemire.
Milorad Dodik je zahtjeve opozicije nedavno ocijenio kao pokušaj "potpune destabilizacije u kojoj bi trebalo da se proizvede 'žuta revolucija'".
Branislav Borenović, predsjednik PDP-, na novinarsko pitanje da li je njihov cilj ponavljanje izbora, odgovorio: "Naš cilj je istina, fer i pošteni izbori".
Šta će se desiti, da li će CIK konačno privesti kraju brojanje glasova i utvrditi rezultata ili će građani ponovo morati na birališta, ko će prihvatiti rezultate, a ko ne - svjedočit ćemo uskoro. Do tada, građani ostaju u već naviknutom stanju sluđenosti.