Implementacija projekta "Sarajevo bez mina" započela je u aprilu 2019. godine, a u potpunosti ga finansiraju Sjedinjene Američke Države, vodeći donator u borbi protiv mina i drugih eksplozivnih sredstava zaostalih iz rata u BiH.
"Grad Sarajevo, u svojim administrativnim granicama, je već sada slobodan od mina, jer su općine Novi Grad i Stari Grad potpuno deminirane, ali posao nastavljamo i u općinama Vogošća i Istočni Stari Grad gdje su radovi na terenu pred samim krajem“, kazali su iz Centra za obuku pasa za otkrivanje mina u BiH.
Projekat je obuhvatao općine grada Sarajeva, Vogošću i Istočni Stari Grad, koje su imale više sumnjivih područja koje su obuhvaćene ovim aktivnostima.
"Jako smo ponosni na naše učešće u ovom izuzetno važnom projektu, jednom od najvećih pojedinačnih projekata deminiranja kojeg finansiraju SAD. Oni su kao vodeći donator u oblasti protivminskog djelovanja prepoznali naš rad i kroz projekte koje smo uspješno dovodili do kraja, bilo da je riječ o deminiranju, obuci i upotrebi pasa, upozoravanju na opasnost od mina ili pomoći žrtvama mina, jer u svim ovim segmentima smo aktivni, nastavili su nas podržavati financirajući mnoge takve projekte“, naglašava Marija Trlin.
Zajedničkim radom i naporima Ministarstva civilnih poslova, nadležnog za projekte deminiranja, Komisije za deminiranje, Centar za uklanjanje mina u BiH, te predstavnika općina i lokalnih zajednica Bosna i Hercegovina je bliže cilju - a to je zemlja slobodna od mina.
"Svi imamo jedan zajednički cilj, a to je osloboditi ovu prelijepu zemlju od mina i neeksplodiranih ubojitih sredstava, vratiti ovo 'zarobljeno' zemljište na upotrebu. Bez rješavanja problema mina, nema sigurnog života i ekonomskog napretka“, izjavila je Trlin.
Projekt je implementirala humanitarna organizacija ITF Enhancing Human Security, u partnerstvu sa Centrom za obuku pasa za otkrivanje mina u Bosni i Hercegovini koji aktivnosti provodi na terenu i Marshall Legacy Institute.