Radovi koji su nakon osam godine stanke zbog brojnih peripetija nastavljeni krajem maja ove godine odvijaju se punom parom, uvjerila se naša ekipa prilikom posjete gradilištu koje slovi za jedno od najvećih na području Mostara.
Radovi u punom jeku
Tu smo zatekli radnike i strojeve u punom jeku posla, a kratkotrajni kišni pljusak za njih je bio samo prilika da ispod ploče jednog objekta koji prave, predahnu uz konsultacije o daljnjem radu.
Nadzornik radova na objektu KPZ Mostar Zvonimir Marinčić koji nam je pokazao gradilište kaže kako je dinamika rada odlična i da očekuje kako će preuzete poslove on i njegova ekipa završiti prije roka koji je postavljan za 1. juli naredne godine.
“Objekt kontrole ulaza je već pri kraju”, ističe Marinčić pokazujući nam taj dio građevine, te iskope u neposrednoj blizini koji su kako objašnjava za kontrolu glavnog ulaza i posjete.
“Imamo i tri objekta, odnosno paviljona koji su jedan do drugog koji su spojeni, lamela A,B i C. Lamela A je kraju, a lamela B ide svojim tokom kako treba i započeli smo s lamelom C. Sve se radi po dinamičkom planu, tako da neće biti problema što se tiče rokova”, ističe Marinčić uz napomenu kako je ovo druga faza radova koja je započela krajem maja ove godine.
Završetak prije roka
"Rok završetka radova je do 1. jula 2021 godine, ali mi smo rekli da ćemo čak i ranije završiti, jer nam je dobra dinamika, dobro napredujemo, imamo opremu s kojom možemo raditi, tako da neće biti problema nikakvih”, kazao je Marinčić. On je dodao kao u takvim okolnostima za ekipu s kojom radi nema onog djela koji se zove “zahtjevan dio posla”.
“Sve su dobi objekti, koji se mogu uraditi šablonski, pošto imamo dobru opremu i kvalitetne radnike”, kazao je u razgovoru za Klix.ba vidno zadovoljan nadzornik radova.
Radovima je zadovoljna i Uprava KPZ-a Mostar iz koje podsjećaju da je 24.09.2008. godine Vlada FBiH donijela odluku o izgradnji KPZ-a zatvorenog i poluotvorenog tipa u Mostaru na površini lokacije od 50.000 metara četvornih.
Preseljenje iz austrougarske zgrade
Ističu kako se nadaju da će po okončanju druge faze, koja se odnosi na grube radove objekata u kojima će između ostalog biti zgrada uprave i zatvorske prostorije odmah uslijediti i treća faza. Početkom 2021. planiraju raspisati tender za završne radove poluotvorenog dijela zatvora.
Time bi se kako nam objašnjavaju stekli uslovi da se mostarska "Ćelovina" (KPZ Mostar) za dvije godine preseliti na novu adresu i zatvorenici konačno izmjeste iz centralne gradske zone u Šantićevoj ulici.
Iz KPZ-a Mostar podsjećaju da zgrada u kojoj su trenutno zatvorenici smješteni u najvećem hercegovačkom gradu datira iz austrougarskog perioda iz 1891. godine i da je uprkos brojnim intervencijama, cijela infrastruktura već duže vremena u lošem izdanju.
Najviši evropski standardi
Novi KPZ Mostar je zamišljen kao jedan od najsigurnijih i najmodernijih zatvora na Balkanu, a izgradnjom, koja se provodi po najvišim evropskim standardima rukovodi komisija Ministarstva pravde BiH.
Prva faza radova, za šta je iz budžeta FBiH izdvojeno 3,3 miliona KM, završena je 2012. , a sredstva za drugu fazu u iznosu od 2,9 miliona KM osigurana su 2018. godine, kad je sve stalo zbog žalbi izvođača radova. Za nastavak radova koji se trenutno izvode, kako kazuju iz KPZ-a Mostar velike su zasluge ministra pravde FBiH.
"Do 2020. godine investirano je 4,8 miliona KM", naglašavaju iz KPZ-a Mostar. Dodaju da je vrijednost radova koji se izvode od maja ove godine 3.491.280 KM, a izvođač radova je ITC d.o.o. Zenica.
Poluotvoreni dio zatvora je predviđen za smještaj 200 osuđenih osoba. Istog kapaciteta kasnije će biti građen i zatvor zatvorenog tipa za zatvorenike s teškim krivičnim djelima i da će ta dva objekta biti potpuno odvojena.