Gradonačelnik Barcelone za Klix.ba: Imamo neraskidivu vezu sa Sarajevom i BiH
Gospodine Trias, hvala vam što ste pristali razgovarati za portala Klix.ba. Kako biste opisali vezu Sarajeva i Bosne i Hercegovine sa Barcelonom i Katalonijom?
Te 1992. godine slavili smo Olimpijske igre u Barceloni. To je za nas bilo vrijeme uzbuđenja i nade, ali i velikog suosjećanja jer je Sarajevo patilo pod opsadom. Tokom tih Igara, gradonačelnik Sarajeva Muhamed Kreševljaković nazvao je gradonačelnika Barcelone Pasquala Maragalla i predstavnike drugih olimpijskih gradova i pozvao ih u pomoć. Gradsko vijeće Barcelone odgovorilo je na poziv i postali smo motor pokreta solidarnosti koji je već postojao u ovom gradu. Na osnovu političkog i društvenog odnosa prema Sarajevu, Gradsko vijeće odlučilo je osnovati još jedan distrikt unutar naše administrativne stukture - Distrikt XI Sarajevo.
Narod Katalonije reagirao je sa ogorčenjem na tišinu svih ostalih zbog onoga što se u tom trenutku dešavalo u Sarajevu. Dok se kod nas dešavala Olimpijada, Sarajevo je bilo pod opsadom. Solidarnost je veoma važna u teškim trenucima. Svaka generacija u Barceloni i Kataloniji na neki način povezana je sa svime što se dogodilo u Sarajevu i na Balkanu.
Upravo zbog ove povezanosti sa BiH, u vašem gradu se svake godine na razne načine obilježava genocid u Srebrenici, održavaju se sjednice na kojima se razgovara o opsadi...
Sa vama smo bili svjedoci te realnosti i jednostavno ne želimo zaboraviti historiju. Barcelona je grad kulture, nauke, kreativnosti, inovacija i činjenja dobrog. Vjerujemo da je kultura moćno oružje kako bismo na buduće generacije prenijeli sve ono što se dešavalo u prošlosti i koje niko ne bi trebao zaboraviti.
Ove godine Gradsko vijeće Barcelone investira oko sedam miliona eura kroz mnoge kooperacione projekte u svijetu među kojima je i BiH. Možete li nam reći koji su to projekti koje ćete finansirati u našoj zemlji?
Grad Barcelona ostaje opredijeljena svojim ciljevima i dio svog budžeta ulagati u međunarodnu saradnju. To radimo sa mnogim gradovima i zemljama svijeta. Otkad smo potpisali ugovor o saradnji sa Sarajevom, svake godine se trudimo da izdvojimo sredstva za humanitarne projekte, obnovu i ekonomiju. Trenutno, finasiramo projekt obnove u Hadžićima, udruženjem koje osniva novi muzej u Sarajevu, Udruženjem "Obrazovanje gradi BiH" i Jovanom Divjakom koji je nedavno dobio Nagradu za mir 2014 u Parlamentu Katalonije.
U Sarajevu ste bili u septembru 2012. godine. Kako ste se tada osjećali?
Bilo mi je zadovoljstvo što sam mogao biti tih dana u Sarajevu sa svojim prijateljima. Nažalost, nisam mogao biti dijelom komemorativnih događaja i sjećanja na opsadu. Ponovo sam osjetio Sarajevo i njegove građane, te dodatno učvrstili ionako jake međusobne veze.
Gradsko vijeće Barcelone jedan je od glavnih pokrovitelja teniskog turnira ATP World Tour 500 koji će biti održan u aprilu u vašem gradu. Vi i Juan Maria Tintore, jedan od najvećih prijatelja Sarajeva, ste osigurali da bh. teniser Damir Džumhur bude jedan od učesnika.
Pomoć Joana Marije Tintorea i teniskog kluba RCT Barcelona Sarajevu je jedna od najinteresantnijih priča o solidarnosti tokom svih ovih godina u kojima sarađujemo zajedno. Sve procedure su pri kraju i vjerujem da će Tintore uspjeti. Ovom prilikom bih se želio zahvaliti Teniskom klubu Sarajevo na njihovom poslu i održavanju turnira svake godine u augustu.
Koja je vaša poruka narodima u BiH?
Više nego ikad, želim vam poslati poruku nade i velikog prijateljstva. Građani Bosne i Hercegovine treba da znaju da ovdje imaju velike prijatelje, da Barcelona ima ogromno poštovanje prema Sarajevu i imamo čvrstu volju da podijelimo zajedničku evropsku budućnost.