GS izražava zabrinutost zbog rastućeg ustaštva u Hrvatskoj: To je prijetnja po BiH
"Mi u GS-u smatramo da su upravo neonacizam i ustaštvo politička platforma za otvoreni i brutalni intervencionizam Repubike Hrvatske i njenog rukovodstva, u posljednje vrijeme predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, u Bosni i Hercegovini. Otvoreno zagovaranje teritorijalne podjele i podjarmljivanja dominantne nehrvatske i nekatoličke većine u Federaciji BiH, odnosno BiH ima ideološke korijene u Drugom svjetskom ratu, odnosno tuđmanizmu", kaže se u saopćenju GS-a.
GS stoga želi ovim putem još jednom ukazati da antifašizam nije stvar prošlosti i da će borba protiv fašizma trajati zauvijek.
"GS ovim putem izražava žaljenje što Hrvatska hegemonističku politiku utemeljenu na vrijednostima poraženim u Drugom svjetskom ratu vodi pod zastavom članstva u EU i NATO. Istovremeno, međunarodna zajednica ne nalazi za shodno da na to ukaže, a kamoli zaustavi brutalne nasrtaje na teritorijalni integritet i suverenitet BiH. Za razliku od nekih drugih stranaka, čije politike ili rukovodstva flertuju sa ustašofilijom ili neonacizmom, mi u GS-u nemamo nikakvih dilema o tome ko je bio na pravoj strani kako u Drugom svjetskom ratu, tako i u odbrambenom ratu 1992. – 1995. godine", kaže se u nastavku saopćenja.
U to ime pozivaju i druge građanske stranke da temelj zajedničkog nastupa bude otvorena i radikalna borba protiv fašista u svim njihovim odorama u Bosni i Hercegovini.
"Strankama na vlasti poručujemo da jednom i zauvijek zauzmu jasan i nedvosmislen stav o antifašizmu, da nije moguće biti antifašista i davati školama imena po ustašama isto onoliko koliko se nije moguće pozivati na ZAVNOBiH i biti u koaliciji sa otvoreno rasističkom platformom i politikom Dragana Čovića i HDZ-a", stoji na kraju saopćenja.