Guardian: BiH će na silu smjestiti migrante u šatore da bi spriječila širenje koronavirusa
The Guardian je imao uvid u dokument u kojem su iz Civilne zaštite grada Bihaća zahtijevali takvu odluku kako bi se spriječilo širenje zaraze koronavirusom.
Nadalje, The Guardian je u svom tekstu naveo da je uspostavljanje kampa Lipa u selu koji je udaljen oko 25 kilometara od Hrvatske započeto prije nekoliko dana i da je to izazvalo paniku među tražiocima azila i volonterima koji se plaše da takva mjera neće garantovati nikakvu pomoć migrantima.
Među glavnim problemima je upravo zabrinutost da neće imati pristup vodi, grijanju i struji, kao i bojazan da će takav potez zapravo samo dodatno pogoršati njihove životne uslove.
"Potez vlasti da uspostave šatore u Lipi pokazuje zapravo cikličnu regresiju u postupanju s ljudima u pokretu u zapadnoj BiH. S pojavom koronavirusa unutrašnja disperzija ljudi u ovom udaljenom kampu označava samo daljnu fazu u ponižavanju svih životnih uslova i ograničenog kretanja", istakli su iz nevladine ogranizacije Border Violence Monitoring Network, koja dokumentuje nasilje nad migrantima na Balkanu.
Podsjetili su i to da je u entitetu Federacija BiH proglašeno stanje nesreće što je omogućilo uvođenje hitnih mjera kako bi se zaustavilo širenje koronavirusa.
Kako stoji u dokumentu u koji je The Guardian imao uvid, vlasti su uspostavile "potpunu zabranu kretanja migranata izvan privremenih prihvatnih centara. Također se zabranjuje transport migranata vozom, autobusom, kombijem, taksijem ili bilo kojim drugim oblikom prijevoza".
The Guardian je spomenuo i gradonačelnika Bihaća Šuhreta Fazlića koji je u izjavi novinarima rekao da migranti koji se slobodno kreću u ovom i drugim gradovima mogu pretstavljati opasnost kao potencijalni nosioci virusa.
Očekuje se da će u ovom kampu biti smješteno najmanje 2.000 osoba, a već je podignuto 50 šatora. Fazlić je za Balkan Insight izjavio "da su u toku aktivnosti da se uspostavi sistem za opskrbu vodom i strujom".
The Guardian je naveo i informaciju da migranti neće moći napustiti kamp jer će biti pod nadzorom policijskih snaga. Dodali su i to da se procjenjuje da oko 3.000 migranata trenutno živi u lošim uslovima u napištenim zgradama ili željezničkim stanicama te da su snijeg i zimsko vrijeme takvo stanje učinili nepodnošljivim, jer hiljade njih živi bez struje, topline ili vode.
"Rasformiranje aktuelnih naselja i zbijanje hiljade migranata ( na silu) u veliko šatorsko naselje se i ranije dešavalo, ali se sada događa u trenutku kada se javnosti govori da se održava društvena distanca. Umjesto toga, ovom odlukom se osjetljive grupe se u masi stavljaju na jedno mjesto bez adekvatne sanitacije ili izvora za samoizolaciju, kao i bez adekvatnog pristupa institucionalnoj medicinskoj podršci", poručili su iz nevladine ogranizacije.
Prošle sedmice, ljekari su za The Guardian rekli da vlasti u BiH nemaju mogućnosti da suzbiju eventualno širenje koronavirusa među migrantima.
"Nemamo prostora da ih smjestimo u karantin. Ni za naše stanovništvo nemamo dovoljno testova, a za migrante nikako. Zaista ne znamo da li je neko od njih zaražen," rekla je Semra Okanović, doktorica iz Velike Kladuše, grada blizu granice sa Hrvatskom, piše The Guardian.
Volonteri strahuju da će koronavirus zapravo biti korišten kao izgovor da se migrantima ukinu prava.
"Najveća briga jeste da je takvo postupanje potpuno u skladu sa aktuelnom politikom, kao što su velika šatorska naselja, širenje iz urbanih sredina, iskrcavanje na entitetskim granicama, izmještanje naselja i nasilje policije", naveli su iz nevladine organizacije.
Ovaj britanski medij je spomenuo i to da je odluka da se migranti premjeste u Lipu uzrokovala prepirke u državi, jer su se srpski povratnici u Federaciju žalili da bi muslimanski migranti koji žive u novom šatorskom naselju blizu sela "mogli predstavljati opasnost po njihovu egzistenciju."
"Udruženje za zaštitu prava Srba već je podnijelo krivičnu prijavu protiv Fazlića zbog toga što je zagovarao ovu lokaciju", naveo je Balkan Insight.