Gudeljević: BiH je ispunila sve uslove za nabavku vakcina, sada nam postavljaju nove zahtjeve
"U traženom roku je izvršena uplata kompletnog iznosa za naručenih 1.232.000 doza. Za potrebe poštivanja procedure ultra-hladnog lanca u ovom trenutku BiH raspolaže frižiderima za prihvat preko 1.100.000 doza Pfizerove vakcine. Sve frižidere je kalibrirala i mapirala akreditovanih laboratorija i samim tim su već uveliko spremni za dolazak vakcine", kazala je Gudeljević.
Navela je da je BiH za potrebe uvoza identifikovala relevantne institucije, stavila ih na raspolaganje 24/7 te donijela Odluku o koordinaciji procedura interventnog uvoza lijekova namijenjenih liječenju ili sprečavanju zarazne bolesti izazvane koronavirusom, a sve te aktivnosti provodi Ministarstvo civilnih poslova BiH.
"Definisanim hodogramom nadolazećih aktivnosti, određenim prioritetnim grupama za vakcinaciju, usvojenim planovima vakcinacije, ojačanim kapacitetima ultra-hladnih lanaca za prihvat na današnji dan preko 1.100.000 doza Pfizerove vakcine, utvrđenim načinom ulaska vakcina u BiH, određenim veleprometnikom koji će izvršiti usluge uvoza, pohrane i distribucije vakcina i koji se nalazi u registru Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH sa potrebnim GDP certifikatom, potvrdili smo svoju spremnost", naglasila je Gudeljević.
Dodala je da je spremnost BiH za prihvat Pfizerove vakcine potvrdio COVAX, UNICEF i zadnji izvještaj Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Regionalni ured za Evropu u kojem nedvosmisleno stoji da je BiH spremna za prihvat kupljene i plaćene količine.
"U korist tome govori i podatak da je već određena količina prve alokacije za BiH. Uvezane su sve relevantne institucije za prihvat, Vijeće ministara, Ministarstvo civilnih poslova, nadležna institucije entiteta i Brčko distrikta, zavodi i instituti, Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH, Uprava za indirektno oporezivanje, Međunarodni aerodrom u Sarajevu kao tačka ulaska u BiH", naglasila je.
Još jednom je naglasila da je BiH naručila, platila i osigurala sve uslove za prihvat vakcina. Svi do sada postavljeni uslovi su ispunjeni, a pred BiH se postavljaju novi zahtjevi proizvođača vakcina što navodi na pomisao da se radi o kupovini vremena usljed nedovoljne proizvodnje na globalnom nivou.
"Pozivamo COVAX, WHO, UNICEF i proizvođače vakcina da dođu u BiH i lično se ponovno uvjere u spremnost za prihvat bilo koje vakcine, umjesto što se iznova postavljaju dodatni uslovi koji samo prolongiraju isporuku. Najnovije pismo GAVI sektretarijata se odnosi na nove zahtjeve Pfizera u vezi s distribucijom njihove vakcine. U pismu se navodi da Pfizer zatražio dodatne i direktne razgovore sa svim zemljama identificiranim za prijem vakcina u prvom valu, a na temu dodatne kontrole uspostavljenih hladnih lanaca kao i pravno administrativnih procedura", poručila je Gudeljević.
Podsjećamo, portal Klix.ba je objavio tekst o tome da Bosna i Hercegovina ni u martu neće dobiti vakcine putem zajedničkog mehanizma COVAX, a to je navedeno u dokumentu kojeg je dobilo Ministarstvo civilnih poslova BiH od Ureda COVAX mehanizma.
U pismu se, prema saznanjima, navodi kako je 29. januara bh. strani javljeno da će dobiti 23.400 doza vakcina proizvođača Pfizer pod uslovom da ispune niz navedenih uvjeta, a oni, kako kažu iz COVAX-a nisu ispunjeni.
Konkretno se navodi kako po Pfizerovim dubinskim analizama za svaku zemlju, BiH svoje obaveze nije završila. Ponajprije se to odnosi na zahtjeve "ultra hladnog lanca", za skladištenje vakcina, ali i obaveze iz pravnog i administrativnog aspekta.