Nadležna ministrica
17

Gudeljević: Nije konfuzna nabavka vakcina, nego tumačenje Željka Komšića

N. V.
Gudeljević ne misli da je konfuzna nabavka vakcina, nego tumačenja Željka Komšića (Foto: D. S./Klix.ba)
Gudeljević ne misli da je konfuzna nabavka vakcina, nego tumačenja Željka Komšića (Foto: D. S./Klix.ba)
S obzirom na to da vakcine stižu mnogim zemljama, a BiH još ne zna kada će dobiti prve, mnogi su ministricu civilnih poslova Ankicu Gudeljević optužili za nerad. Ona pak poručuje kako poštuje činjenicu da je zdravstvo u nadležnosti entiteta.
Ono što javnost najviše zamjera državi je to što konce nije uzela u svoje ruke i krenula u direktnu nabavku vakcina protiv koronavirusa, koja bi omogućila da što prije počne imunizacija stanovništva. Resorna ministrica Gudeljević kaže da je država učinila ono što je bilo u njenoj nadležnosti te da se vodila potrebama koje su iskazali entiteti.

"Od samog početka pandemije Vijeće ministara aktivno učestvuje u borbi protiv koronavirusa te je izdvojilo značajna finansijska sredstva i donijelo niz ključnih odluka kako bi borba bila što efikasnija. Odluke koje se odnose na nabavku vakcina donose se isključivo u saradnji i koordinaciji s nadležnim zdravstvenim vlastima entiteta i Brčko distrikta, a na temelju njihovih iskazanih potreba. Ministarstvo civilnih poslova je temeljem saglasnosti Predsjedništva BiH i Vijeća ministara, isključivo poštujući ustavne nadležnosti i iskazane potrebe nadležnih zdravstvenih vlasti entiteta i Brčko distrikta, potpisalo Sporazum o pristupu COVAX mehanizmu te koordiniralo pristup EU mehanizmu za nabavku vakcina. U skladu s iskazanim potrebama entiteta i Brčko distrikta, naručeno je 1.232.000 doza kroz aktivnosti COVAX mehanizma, a iskazana je i potreba entiteta za 892.000 doza u okviru EU mehanizma nabavke.

Na inicijativu Ministarstva civilnih poslova, Vijeće ministara BiH je usvojilo odluku o odobravanju sredstava u iznosu od dva miliona konvertibilnih maraka za plaćanje zavisnih troškova nabavke vakcina. Na istoj sjednici Vijeće ministara je usvojilo Informaciju MCP BiH o potrebi hitne potpore Evropske komisije za osiguravanje dodatnih i jačanje postojećih kapaciteta hladnih lanaca i materijala za vakcine u BiH, pripremljenu u skladu sa zahtjevima nadležnih institucija u području zdravstva entiteta i Brčko distrikta BiH. Koordinirajući s nadležnim zdravstvenim vlastima u entitetima i Brčko distriktu, nije iskazana potreba za nabavku direktnim pregovaranjem s proizvođačima vakcina, jer je stav nadležnih zdravstvenih vlasti bio da prioritet treba biti sigurnost nabavljenih vakcina što garantiraju COVAX i EU mehanizam nabavke", kazala je Gudeljević o aktivnostima ministarstva i države.

Ministrica Gudeljević navodi da bi, ukoliko njen resor bude nabavljao vakcine, to predstavljalo kršenje Ustava BiH jer je zdravstvo u nadležnosti entiteta. No, nerazjašnjeno ostaje zašto se nabavka vakcina smatra pitanjem za zdravstvo, s obzirom na to da su pregovori i kupovina neka vrsta logističkog i diplomatskog problema.

"Ministarstvo civilnih poslova se u svom radu strogo pridržava odredbi Ustava BiH kojim je jasno utvrđeno da je nadležnost u području zdravstva na entitetima i Brčko distriktu. S tim u vezi, ukoliko nadležne zdravstvene vlasti iskažu potrebu za bilo kojim oblikom nabavke vakcina, osim ovih prethodno naručenih, Ministarstvo će, kao i do sada, učiniti sve što je u njegovoj nadležnosti da procedure nabavke vakcina budu okončane u najkraćem periodu, a za dobrobit stanovnika BiH", rekla je ona.

Predsjedavajući Vijeća ministara Zoran Tegeltija tvrdi da će vakcine ubrzo stići u BiH, dok iz Ministarstva civilnih poslova BiH na upite novinarima uglavnom odgovaraju da datum dolaska vakcina nije poznat. Ministrica Gudeljević kaže da ova dva stava nisu neusaglašena, nego pogrešno interpretirana.

"Ne mogu vam odgovoriti na pitanje kojim informacijama raspolaže predsjedavajući dok daje izjave za medije, ali mi je sasvim jasna poruka koju on šalje stanovnicima BiH. Poruka je nedvosmislena - stići će u najkraćem roku u odnosu na početak isporuke prema državama koje su uplatile sredstva za vakcine, a što nikako nije u nesuglasju s informacijama koje gotovo svakodnevno Ministarstvo civilnih poslova plasira javnosti", kazala je Gudeljević.

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić je jučer prozvao Vijeće ministara BiH upravo zbog izjava i stavova Gudeljević i Tegeltije, optužujući ih za konfuzno upravljanje nabavkom vakcina protiv koronavirusa.

"Uvjerena sam da se član Predsjedništva sjeća odluke koju je to tijelo donijelo u vezi s nabavkom vakcina. Podjednako sam uvjerena da ju je pročitao, kao i da je pročitao sve korake u vezi s tim. Možda mu jeste promakao dio koji se odnosi na koordinaciju s nadležnim zdravstvenim vlasima entiteta i Brčko distrikta te činjenica da ministarstvo ne može samostalno djelovati. Također želim naglasiti, a uvjerena sam da i to član Predsjedništva zna ili bi trebao znati, da je u oba slučaja nabavke vakcina za BiH korake odredio neko drugi. Konkretno EU i GAVI. Stoga, ako uopće možemo govoriti o "konfuziji", a ne možemo, onda je konfuzija nastala u tumačenjima člana Predsjedništva i nigdje drugdje. Covax je odredio red koraka koji je BiH u cijelosti realizirala bez ikakve mogućnosti za samostalno djelovanje. No, to se nalazi u pisanim dokumentima koji su bili predmet razmatranja u Predsjedništvu", poručila je.

U septembru je rečeno da će BiH među prvima dobiti vakcine, a oni koji su to ustvrdili oslonili su se na obećanje GAVI alijanse da će COVAX mehanizam to i osigurati. Međutim, ono na šta se nisu oslonili je činjenica da postoje i drugi načini nabavke osim COVAX-a.

"Kako u septembru prošle godine tako i sada želim ponoviti rečenicu koja je temelj potpisivanja ugovora s COVAX-om. BiH će među prvima dobiti vakcine jer se među prvima pretplatila za vakcine. Tokom iskazivanja prvih potreba nabavke u okviru EU mehanizma razmatrana je prije svega vakcina proizvođača Biontech-Pfizer i Moderna, a znajući za činjenicu da je vakcina proizvođača Biontech-Pfizer dobila potrebna odobrenja od Evropske agencije za lijekove dok se odobrenje za vakcinu Moderne očekuje sredinom januara. Prve alokacije su određene za zemlje članice EU, dok će tačan broj alokacija, kao i broj doza po svakoj od alokacija za zemlje Zapadnog Balkana biti definisan u smjernicama Evropske komisije koje BiH očekuje tokom januara", navela je Gudeljević.