BiH
26

Hadžić: Ispitati da li su Čović i Ivanić znali za proceduru imenovanja ambasadorice Hadžijahić

Piše: Er. M.
(Foto: Arhiv/ Klix.ba)
(Foto: Arhiv/ Klix.ba)
Nakon što je Tužilaštvo BiH pozvalo člana Predsjedništva BiH Bakira izetbegovića u svojstvu svjedoka na saslušanje u vezi s imenovanjem bh. ambasadorice u Sloveniji, otvorilo se pitanje krivične odgovornosti Izetbegovića koji je predložio imenovanje Nermane Hadžijahić. Advokat Ragib Hadžić ističe kako bi pored Izetbegovića trebalo ispitati da li su druga dva člana Predsjedništva BiH, Dragan Čović i Mladen Ivanić, znali "da nešto u proceduri imenovanja nije uredu".

Advokat Ragib Hadžić, koji je javnosti poznat i kao branitelj bivšeg predsjednika Federacije BiH Živka Budimira, kazao je za Klix.ba kako je općenito teško komentarisati ovaj slučaj s obzirom na to da je mnogo toga nepoznato.

"Istina je da se može povezati kako se pokušalo preko Zijada Hadžijahića, uposlenika ambasade SAD-a, utjecati na svjedokinju. Vjerujem, a to ću povezati i s predmetom Budimir, da se Tužilaštvo BiH i Sud BiH nisu bespotrebno upustili u ovaj predmet. U slučaju Budmira oni su se grdno zaletjeli da bi na kraju to sve palo i pokazalo se kao političko-pravosudna farsa. Pošto su dobili jaku šamarčinu Ustavnog suda BiH mislim da su sada došli pameti i ne mislim da su se u slučaju Radončić, Dautbašić i Šahman bespotrebno zaletjeli"; rekao je Hadžić.

Što se tiče imenovanja Nermane Hadžijahić, on je kazao kako ne vjeruje da postoji krivična odgovornost Bakira Izetbegovića s obzirom na to da iza odluke o imenovanju stoji Predsjedništvo BiH kao kolektivni organ.

"Ako će tjerati mak na konac trebali bi onda ispitati i da li su druga dva člana Predsjedništva BiH znala da nešto u proceduri imenovanja nije uredu. To je teško dokazati jer to je onaj subjektivni momenat svijesti počinioca o radnji koju poduzima i posljedici koja iz toga proizilazi", kazao je Hadžić.

Hadžić još jednom ističe kako smatra da su pravosudne institucije BiH izvukle pouku iz prethodnih slučajeva, te da se u slučaju Fahrudina Radončića nisu zaletjeli.

"Mislim da je u ovom slučaju ipak riječ o nečemu ozbiljnijem", stav je Hadžića.

Šef Delegacije Evropske unije u BiH i specijalni predstavnik EU, ambasador Lars-Gunnar Wigemark, zajedno s ambasadorima zemalja članica EU akreditovanih u BiH osudio je političke pritiske na pravosudne institucije u BiH. Hadžić je kazao kako su pritisci političkih lidera pitanje lične odgovornosti.

"Političari nisu svjesni da za svaku javno izrečenu riječ moraju snositi odgovornost. Nedopustivo je da se zakonodavna i izvršna vlast miješaju u sudsku vlast, jer sudske odluke se ne komentarišu, nego izvršavaju. Ambasadori su u pravu i pravosuđe mora imati uvjete da svoj posao radi kako treba", zaključio je Hadžić.

Podsjećamo, suprug imenovane ambasadorice BiH u Sloveniji Zijad Hadžijahić, koji je uposlenik ambasade Sjedinjenih Američkih Država, prema prikupljenim dokazima Tužilaštva BiH trebao je izvršiti pritisak na bh. pravosuđe kako bi se istraga u slučaju Bakir Dautbašić i drugi zatvorila. Zauzvrat, Dautbašić je Hadžijahiću obećao imenovanje supruge na ambasadorsko mjesto.

U razgovoru koji su Bakir Dautbašić i Fahrudin Radončić vodili 5. januara govori se i o imenovanju Nermane Hadžijahić u kojem je Radončić kazao Dautbašiću da ponudi ambasadorsko mjesto u Ljubljani.

Savez za bolju budućnost (SBB) saopćio je da je na neformalnom sastanku Radončić ostavio Izetbegoviću biografiju Nermane Hadžijahić, koji je predložio njeno imenovanje. Iz SBB-a su naveli da su i oni sami iznenađeni brzinom njenog imenovanja.