Haris Vranić: Spreman sam hirurški precizno liječiti bolesti zdravstva u Kantonu Sarajevo
Vranić je proteklih mjeseci, kao član Upravnog odbora Opće bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš", u više navrata upozoravao na potpuno rasulo zdravstva u KS i potrebu reforme. Čini se kako će upravo on biti na čelu nove postave Vlade KS koja će morati naći izlaz iz ovog rasula.
"Spreman sam se uhvatiti ukoštac s problemima u zdravstvu KS, koji nisu mali, koji su veoma komplicirani. S obzirom na to da 25 godina radim u zdravstvu i u najvećim zdravstvenim ustanovama KS, uvijek s pacijentima, i da dobro poznajem sistem i njegove slabosti, mislim da kao hirurg mogu brzo, hirurški precizno dijagnosticirati i djelovati u liječenju bolesti zdravstvenog sistema", kazao nam je Vranić na početku razgovora.
Politika se 'debelo' umiješala
Ono od čega se ne može pobjeći jeste da će prioritet budućeg ministra zdravstva svakako biti nastavak borbe s pandemijom koronavirusa. U tom smislu Vranić ističe da je zdravstveni sistem potrebno aktivirati u pravcu pacijenta, te bolje organizirati načine detekcije oboljelih i njihovog liječenja.
Stoga bi Vranićevi planovi, kako nam govori, bili prije svega uvođenje "drive in" testiranja, formiranje više mobilnih COVID timova, bolja disperzija COVID ambulatni i uključivanje svih zdravstvenih kapaciteta u liječenje oboljelih. Tome Vranić svakako dodaje i dobro planiranu i organiziranu imunizaciju građana KS.
"Problemi u zdravstvu su ogromni, nagomilani godinama, gurani pod tepih, dok se istovremeno politika 'debelo' umiješala u loše kadroviranje i vođenje zdravstvenog sistema, tako da je teško izdvojiti prioritete kada su, da budemo iskreni, skoro pa sve sami prioriteti. Ali, nekoliko prioriteta se može izdvojiti, a to su potpuna informatizacija ustanova i uvezivanje javnog i privatnog zdravstvenog sektora u KS, definisanje funkcionisanja referalnog sistema zdravstvene zaštite KS u skladu sa zakonskim odredbama i preporukama struke, kontrola rada Zavoda zdravstvenog osiguranja (ZZO) KS, te rebalans budžeta ZZO KS s jasno određenim, pravičnim i ekonomskim načinom finansiranja svih JZU KS koje se finansiraju iz sredstava ZZO KS na osnovu pruženih usluga. Potrebna je i revizija svih ugovora koje ZZO KS ima sa svim JZU koje finansira. Prioriteti su i osnaživanje primarne zdravstvene zaštite (PZZ), te uključivanje i lokalne samouprave u organiziranju i finansiranju PZZ prema potrebama lokalne zajednice, kao i kadrovsko popunjavanje i zakonsko osnaživanje uloge Ministarstva zdravstva KS. Za početak dovoljno, zar ne?", rekao nam je Vranić.
Kada je riječ o stabilizaciji epidemiološke situacije u KS, Vranić ističe da je potrebno hitno provođenje cjelokupnog Akcionog plana za COVID-19 na osnovu zaključaka usvojenih na Skupštini Kantona Sarajevo 25. augusta 2020. godine.
"Potrebno je reformiranje Kriznog štaba sa stručnim licima iz prakse i jačanje njegove vodeće uloge u borbi s epidemijom. Moramo uključiti patronažne službe u obilasku oboljelih pacijenata s lakšom kliničkom slikom COVID-19, koji ne zahtijevaju hospitalizaciju, te osigurati i kiseoničku potporu za kućno liječenje. Pored toga, trebamo odrediti jedinstvenu terapiju za liječenje oboljelih na osnovu najnovijih preporuka, te činiti svakodnevna ažuriranja uz maksimalnu transparentnost. Potrebno je centralizirati rezultate testova na COVID-19 te ih svakodnevno objavljivati javnosti putem info službe Ministarstva zdravstva KS", pojasnio je Vranić.
KCUS kao hobotnica guši zdravstvo
Prilikom nedavnog obraćanja javnosti iz SDP-a je upućena poruka kako je došlo "5 do 12 do potpunog kraha zdravstvenog sistema u KS", a Vranić naglašava da je sada "minut do 12".
"Mi u SDP-u, nakon odluke Kantonalnog rukovodstva i predsjednika SDP-a Nermina Nikšića koji je sam inicirao i pomogao formiranje Vijeća za zdravstvo KO, dobili smo slobodu da ukazujemo na pogubno miješanje politike u zdravstveni sistem. Glasno smo se oglašavali, protestovali, pogotovo putem naših veoma aktivnih kantonalnih zastupnika, da zdravstveni sistem srlja u propast, zbog potpuno izgubljene harmonizacije rada zdravstvenih ustanova koje su postale ekspoziture pojedinih političkih stranaka i njihovih politika. A znamo ko je politički vladar KS posljednjih 30 godina. Kad tome dodate i pozicioniranje Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu kao nekog odmetnutog, nedodirljivog, vaninstitucionalnog paralelnog sistema koji je kao hobotnica počeo gušiti jedan po jedan segment zdravstva, a da je istovremeno neopravdano stalno nagrađivan viškom mjesečnih novčanih tranši, onda dobijate kao rezultat potpuni haos u zdravstvu", ističe Vranić.
Smatra da je aktuelni menadžemnt KCUS-a, zajedno s generalnom direktoricom, glavni generator problema u funkcioniranju zdravstvenog sistema u KS. Međutim, dodaje da za "svaku boljku postoji lijek".
"Potrebna je revizija ugovora s KCUS-om, plaćanje prema pruženim uslugama, a ne praznim krevetima, plaćanje stvarno uposlenog kadra, promjena upravljačkih struktura u skladu s visinom finansiranja te jačanje kadrovskih i materijalnih potencijala Opće bolnice, odnosno Kantonalne bolnice. Dirigentska palica ne može, niti će ikad više biti u rukama onih koji rade na disharmonizaciji zdravstvenog sistema, ma koliko vladali politikom straha i ucjena, jer drage kolege, straha više nema, mi sada uzimamo dirigentsku palicu slobode u svoje ruke", poručio je Vranić.
Na kraju razgovora Vranić se osvrće na svakodnevne probleme građana u ambulantama i domovima zdravlja. Kako kaže, domovi zdravlja su kao rudimentarni ostatak zdravstvenog sistema socijalističkog modela, izgubili nekadašnju ulogu, zbog čega je potrebna korjenita reforma i reorganizacija ovog nivoa zdravstva.
"To je dug put, ali ostvariv. Postoje već planovi u dogovoru s lokalnim zajednicama i općinama u smislu formiranja manjih zdravstvenih ustanova i gašenje nepotrebnih, preraspodjele medicinskog kadra i zaživljavanje javno-privatnog partnerstva. Potrebno je ojačati materijalni i društveni status zdravstvenih radnika, uspostaviti pravedan, provodiv i održiv dijalog sa sindikatima ljekara i stomatologa, kao i svih zdravstvenih radnika", zaključio je Vranić.
Prof. dr. Haris Vranić je jedan od najuglednijih bosanskohercegovačkih vaskularnih hirurga. On je sredinom 2020. godine na lični zahtjev napustio KCUS te karijeru nastavio u Općoj bolnici u Sarajevu.