Hasanović inzistira da se jasno navede da RS duguje Viaduktu, a ne BiH: Postoji opasnost ako se to ne uradi

Ta tačka je razmatranje Informacije o realizaciji zaključka Vijeća ministara s 51. sjednice, u vezi s izvršenjem arbitražne presude ICSID Tribunala u predmetu "Viadukt d.o.o. Portorož i drugi protiv Bosne i Hercegovine". Predlagač ove informacije je Ministarstvo finansija i trezora BiH.
Hasanović je istakao da pitanje arbitražne presude u korist slovenske firme Viadukt mora biti tretirano uz punu zaštitu interesa države Bosne i Hercegovine i njenih institucija. Naglasio je da trenutni prijedlog saniranja duga, koji se odnosi isključivo na finansiranje Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), a bez jasno utvrđenog mehanizma otplate glavnog duga i kamata, ne rješava u potpunosti pitanje finansijske odgovornosti.
"S tim u vezi, važno je jasno naglasiti da ovaj dug ne potiče od institucija BiH, već je rezultat neispunjenih obaveza Republike Srpske. Bilo kakav dokument koji se odnosi na plaćanje tog duga mora sadržavati preciznu formulaciju kojom se isključuje mogućnost tumačenja da BiH preuzima dug entiteta", poručio je Hasanović.
Dodao je da smatra nužnim dopuniti današnju Informaciju tako da se eksplicitno navede kako dug ne potiče od državnih institucija, već isključivo od neispunjenih obaveza entiteta Republika Srpska. Upozorio je da bi izostanak te informacije mogao stvoriti pogrešan utisak o tome da Bosna i Hercegovina preuzima odgovornost za dug koji nije njen, te da postoji opasnost da takva praksa postane presedan i u budućim slučajevima arbitražnih sporova.
"Cilj svih nas treba biti zaštita budžeta i pravne sigurnosti institucija BiH, bez prejudiciranja odgovornosti za dug koji nije nastao djelovanjem tih institucija", zaključio je Hasanović.
Podsjećamo, na današnjoj sjednici razmatra se i prijedlog ministra finansija i trezora BiH Srđana Amidžića o saniranju duga po arbitražnoj presudi protiv Bosne i Hercegovine, a u korist slovenske firme Viadukt. Prema tom prijedlogu, račun bi trebalo da plati BHANSA, što se obrazlaže obavezom državnih institucija da na privremenoj osnovi obezbijede sredstva za funkcionisanje pomenute agencije.
U prijedlogu se dalje navodi da je BHANSA dužna Ministarstvu finansija i trezora dostavljati okvirni plan potrebnih finansijskih sredstava za svaki tekući mjesec, i to do 5. dana u mjesecu. Nakon dostavljanja zahtjeva, Ministarstvo finansija i trezora bi trebalo izvršiti transfer sredstava na žiro račun BHANSA-e.
Treći član prijedloga precizira da će Ministarstvo finansija i trezora redovno izvještavati Vijeće ministara BiH o statusu ove obaveze.
Vijeće ministara BiH je na vanrednoj sjednici održanoj 27. marta zadužilo Ministarstvo finansija i trezora BiH da, bez odgađanja i najkasnije u roku od 15 dana, dostavi prijedlog rješenja o načinu izvršenja arbitražne presude ICSID Tribunala u Washingtonu.
Podsjetimo, arbitražni postupak je pokrenula slovenska firma "Viadukt i drugi" zbog jednostranog raskidanja ugovora o koncesiji koje je donijela Vlada Republike Srpske, a ticao se izgradnje hidroenergetskog sistema na rijeci Vrbas.
U konačnici, iako je arbitražni spor vođen protiv entiteta Republika Srpska, račun za nastali dug se ispostavlja državnim institucijama Bosne i Hercegovine.