Tužilac Peter McCloskey je u odgovoru na žalbu Mladićevih advokata naveo da "odbrana ignoriše ranije odluke i zato svoje neslaganje s odlukama Vijeća pokazuje neosnovanim napadima".
"Sudsko vijeće je pravilno ocijenilo da činjenica da je Mladić tako dugo bio u bjekstvu, pokazuje kako postoji značajan rizik da se on ne bi vratio u sjedište Tribunala ukoliko bi bio pušten na slobodu", naveo je McCloskey u svom podnesku, prenosi BIRN-Justice Report.
Mladićeva odbrana je prošle sedmice uputila žalbu na odluku Haškog tribunala kojom je odbijen njegov zahtjev za privremeno puštanje na liječenje u Rusiju. U podnesku su Mladićevi advokati zatražili da bivši komandant Glavnog štaba VRS-a bude pušten na slobodu "uz bilo kakve uslove koje Žalbeno vijeće ocijeni potrebnim".
Odbrana je istakla da su, odlukom kojom je odbijen Mladićev zahtjev za puštanje na slobodu u Rusiju, narušena prava njihovog klijenta.
Haško tužilaštvo je u odgovoru na tu žalbu naglasilo da je Vijeće pravilno cijenilo sve okolnosti i da prava optuženog nisu narušena.
"Prvostepeno vijeće pravilno je cijenilo medicinske dokaze i zaključilo da prava optuženog neće biti narušena i ako on ostane u pritvoru", rekao je tužilac McCloskey.
On je dodao da su Mladićevi advokati u svojoj žalbi naveli "neosnovane napade na Vijeće".
"Odbrana u svojoj žalbi iznosi neosnovane i nejasne navode da vrijeme u kojem je donesena odluka kojom je odbijen zahtjev za puštanje na slobodu, predstavlja "političku poruku". Takvi navodi bez osnova, koji dovode u pitanje integritet Vijeća, nemaju mjesta u žalbi, a svakako ne pokazuju da je sama odluka bila nepoštena", kazao je McCloskey.
Mladić je, kao komandant VRS-a, optužen za genocid počinjen u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata koji je u šest općina imao razmjere genocida, za terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, te za uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
Suđenje mu je počelo 2012. godine, a od maja 2011. nalazi se u pritvoru.
Presuda Mladiću očekuje se krajem godine.