Potvrđeno za Klix.ba
134

Helez se sastao s vojnikinjom Emelom: Hoće li doći do izmjene Pravilnika o službi u OSBiH?

A. Ku.
Emela Mujanović-Kapidžija (Foto: Facebook)
Emela Mujanović-Kapidžija (Foto: Facebook)
Ministar odbrane BiH Zukan Helez sastao se sa pripadnicom Oružanih snaga BiH s činom podoficira Emelom Mujanović-Kapidžija, potvrdio je za Klix.ba njen advokat Emir Kovačević. Mujanović-Kapidžija je, podsjetimo, u sporu s državom zbog zabrane nošenja hidžaba u vojnoj službi.

Kovačević nam je rekao da je sastanak jučer realiziran na inicijativu ministra Heleza. Oni su Heleza prilikom sastanka upoznali sa pravnom borbom koju vode te su ga obavijestili da u narednim danima čekaju odluku Ustavnog suda.

"Ministra smo upoznali s tim da smo i prije pokušavali da mimo suda riješimo ovaj problem te da se muslimankama koje to žele omogući nošenje predmeta preko glave u istoj boji i istog materijala kao što je uniforma. Nažalost, tada nismo dobili nikakav odgovor iako se to moglo vrlo jednostavno i brzo uraditi jer već postoji jedan takav predmet, odnosno radi se o potkapi koja se nosi zimi. S jednom takvom varijantom ljetne potkape riješio bi se problem, zadovoljio bi vjerske potrebe Emele", kaže nam Kovačević.

Dodaje da je Helez pokazao dobru volju da pomogne u rješavanju ovog problema te da je također ponudio da se problem riješi i mimo odluke suda.

Kovačević: Čekamo odluku Ustavnog suda u narednim danima
Kovačević: Čekamo odluku Ustavnog suda u narednim danima

"Razmotrit će mogućnost izmjene, odnosno dopune Pravilnika o službi u OSBiH. Zakon o OSBiH dozvoljava vjersko izražavanje pripadnicima, nedavno je odlukom Ustavnom suda dozvoljeno nošenje brade, jedino se vojnikinjama ne dozvoljava hidžab", zaključuje Kovačević.

Podsjećamo, zbog zabrane nošenja hidžaba, Emela Mujanović-Kapidžija je pokrenula sudski postupak protiv BiH u martu 2020. godine zbog diskriminacije i povrede ljudskih prava na slobodu vjere.

Prvostepenom presudom njen zahtjev je odbijen. Dva mjeseca kasnije odbijena je i njena žalba. Zbog toga je 2021. godine podnijela apelaciju Ustavnom sudu BiH i trenutno čeka na konačnu odluku najviše pravosudne instance.