Podsjeća da su tu grupu vlasti BiH, oglušujući se o stavove Vrhovnog suda i tadašnjeg Doma za ljudska prava, isporučile Amerikanicima u januaru 2002., a oni ih pritvorili u bazi Guantanamo na Kubi.
Helsinški komitet za ljudska prava u BiH, koji je "kritičnih dana dosljedno i uporno branio zakone zemlje, a vlast ih kršila", danas ne osjeća nikakvu potrebu za likovanjem.
"Želimo samo ukazati šta se sve može dogoditi kada vlast ne poštuje odluke sudova i zakone sopstvene države. Da li je slučajno što smo od nipodaštavanja domaćeg pravosuđa stigli i do nipodaštavanja odluka međunarodnih sudova? Slučaj Sjedić-Finci daje jasan odgovor", rekli su iz Helsinškog komiteta u BiH.
U trenucima, navode, "kada smo, dosljedno braneći univerzalnost ljudskih prava, stali u zaštitu prava ove grupe ljudi, ali i u odbranu ustavnosti i zakonitosti, bili smo izloženi neprimjerenom napadu tadašnje politike i kvazi intelektualaca posebno mostarsko-bijeljinskog dvojca, čiji je odnos prema ljudskim pravima determiniran šuštanjem zelene novčanice".
Besprizorno i brutalno, ističu, "obrušili su se na Helsinški komitet i njegovo rukvodstvo tvrdeći da smo adresa za transmisiju devijantnih islamističkih tendencija Damaska i Teherana".
"Učestvovali su u tome i neki mediji. Neka je svima na čast! Helsinški komitet za ljudska prava u BiH i mali broj časnih intelektualaca, branio je principe pravne države. Zajedno su izdržali sve napade", kazali su iz Helsinškog komiteta u BiH, koji sada "želi podsjetiti da institucije države još nisu dale odgovor na jednostavno pitanje: ko je i koliko odgovoran što su gaženi Ustav i zakoni ove zemlje, a i međunarodne konvencije o ljudskim pravima na čiju primjenu se BiH obavezala?".
"Zbog svega toga, prvenstveno zbog želje da nam se nešto slično ne ponovi, javno postavljamo pitanje šta je sa istragom koju je vezano za 'alžirsku grupu' pokrenulo Tužilaštvo Kantona Sarajevo?", saopćeno je iz Helsinškog komiteta u BiH.