Dakle, kompletna sjednica, briga o radnicima i izmjene i dopune budžeta mogle bi se svesti na jednu rečenicu: novca za jednokratnu pomoć ima, ali nema zakonskog okvira za izdvajanje novca.
Podsjetimo, obećana jednokratna pomoć od 400 maraka, jedan je od razloga zbog kojih su radnici nekadašnjih tuzlanskih giganata – Fabrike obuće Aida, Livnice čelika i Fabrike deterdženata Dita, te živiničkog giganta Fabrike namještaja Konjuh, odlučili napusti Bosnu i Hercegovinu.
"Problem u svemu ovome jeste činjenica da sam zahtjeve radnika proslijedio Ministarstvu finansija, Ministarstvu rada i socijalne politike, Ministarstvu industrije, Kantonalnom pravobranilaštvu, Uredu za zakonodavstvo i Uredu za reviziju. Sva ta mišljenja koja smo od njih dobili, uglavnom sugerišu da ne postoji zakonska mogućnost da se u toku ove godine dodijeli dva puta jednokratna pomoć tim radnicima", kazao je premijer Umihanić, koji je danas ponovo upoznao Kolegij skupštine o ovoj problematici.
Međutim, kako je naveo, poslanici su insistirali da se učini prvi korak, da se donesu izmjene i dopune budžeta te da se i dalje traga za rješenjima.
"Jedno od mogućih rješenja je da kroz programe Crvenog križa, pronađemo način i da na takav način plasiramo ta sredstva. Dakle, sredstva imaju, međutim, nema još uvijek zakonskog okvira, koji je posve jasan i sprovodiv", kazao je Umihanić.
Nakon ovakvog ishoda današnje sjednice, oko 200 radnika nekadašnjih giganata će sutra nastaviti pješačiti prema Orašju.