Hoće li Agencija za statistiku BiH bez saglasnosti entiteta objaviti rezultate popisa stanovništva?
Prošlosedmična sjednica Centralnog popisnog biroa u vezi s objavljivanjem rezultata popisa stanovništva koji je održan u oktobru 2013. godine, isto kao ni prethodne sjednice, nije rezultirala dogovorom.
Kako je saopćeno Federalni zavod za statistiku odbio je da se iz 121.280 popisnica, za koje trenutno ne postoji saglasnost za dobijanje statusa rezidenta, odstrani etnička pripadnost, jezik i vjeroispovijest, odnosno da se te rubrike vode pod "nepoznato", kako bi se isti uvrstili u rezidente.
Od ranije je poznato je da su predstavnici Republičkog zavoda za statistiku ranije imali slične prijedloge koji se kose sa međunarodnim standardima.
Ministar civilnih poslova Bosne i Hercegovine Adil Osmanović kazao je u razgovoru za Klix.ba da mora doći do usvajanja jedinstvenog programa za obradu popisa kako bi se ispoštovao predviđeni rok i kako bi rezultati bili objavljeni.
"Očekujem da direktori Agencije za statistiku i entitetskih zavoda u skladu sa preporukama IMO (Međunarodna operacija za Monitoring BiH) tima završe taj posao bez politizacije", rekao je Osmanović.
Na pitanje da li postoji mogućnost da će Agenciji za statistiku BiH biti naloženo da bez saglasnosti entitetskih zavoda objavi rezultate popisa ako ne dođe do usaglašavanja, Osmanović je kazao da je Vijeće ministara BiH pozvalo Agenciju za statistiku BiH da privede kraju popis stanovništva.
"To podrazumijeva i podjelu podataka popisa. To je na neki način kapacitet Vijeća ministara BiH. U nadležnosti Agencije, odnosno Centralnog popisnog biroa je da usvoji jedinstveni program obrade. Tamo očigledno ne postoji koncenzus. Onda nema druge nego li da direktor Agencije za statistiku i njegova dva zamjenika usvoje pravilnik i da se krene sa obradom popisne građe", kazao je Osmanović.
Osmanović je rekao da se nada kako će problem oko objavljivanja rezultata popisa biti završen u skorije vrijeme. Ističe kako se BiH ne može pomjeriti na putu evropskih integracija bez popisa stanovništva.
"Jedno od prvih pitanja koje će nam postaviti jeste koliko imamo građana. Bez toga mi ne možemo ništa uraditi. Ponovo pozivam zakonom nadležne institucije da u skladu sa zakonom i preporukama IMO tima taj posao privedu kraju", rekao je Osmanović.
On dodaje da obrada podataka sa 120.000 popisnica bez nacionalne i vjerske odrednice nije u skladu sa zakonom.
"To je direktno kršenje zakona i preporuka IMO tima. Oni se trebaju obraditi, oni jesu rezidentni i oni su popisani, ali popisane su i njihove nacionalne i druge odrednice. Postoji konsenzus da tih 120.000 popisanih građana jesu rezidentni samo treba ih obraditi u skladu sa zakonom. Odnosno da budu obrađeni onako kako su popunili svoju popisnicu", zaključio je Osmanović.
Podsjećamo, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pokrenulo je istragu u vezi s popisom stanovništva kako bi se utvrdila krivična odgovornost za potencijalno gubljenje 50 miliona KM.
Glavni tužilac Tužilaštva BiH Goran Salihović nedavno je izjavio kako je Tužilaštvo BiH djelovalo preventivno s obzirom na to da bi bila velika šteta za BiH da ne dobije rezultati popisa.
On je kazao da će sigurno procesuirati onoga ko krije rezultate popisa i da će odgovarati onaj ko bi prouzrokovao štetu od 50 miliona KM.