Hoće li Bosna i Hercegovina propustiti nabavku "neželjene" AstraZenecine vakcine?
Vlasti Velike Britanije, Australije i Grčke su među onima koje su preporučile alternativu za AstraZenecinu vakcinu u vakcinaciji mlađih osoba. U Danskoj su odlučili da više nikako ne koriste ovu vakcinu.
Iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) su pozvali ove i druge države da "neželjene" vakcine doniraju zemljama koje ih imaju vrlo malo, a to je slučaj i u Bosni i Hercegovini.
Američki poslovni portal Bloomberg je prošle sedmice objavio da je već počela borba za "neželjene" AstraZenecine vakcine. Kao zemlju u kojoj je ta borba počela istakli su Ukrajinu, a za njih su zainteresovane i Češka, Latvija i Litvanija.
Zasad nije poznato kani li bosanskohercegovačka vlast osigurati određeni broj ovih vakcina. Nadležni, koji još nisu kupili nijednu vakcinu, se nisu oglašavali o tome da li planiraju nabaviti ove vakcine. Šute predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Zoran Tegeltija, entitetski premijeri, a muk je i u Ministarstvu civilnih poslova i Ministarstvu vanjskih poslova Bosne i Hercegovine.
Vakcine su trenutno najtraženija roba na svijetu i zato ozbiljne države ulažu velike napore da bi do njih došli. A u Bosni i Hercegovini je svaka doza iznimno važna, jer dnevno od koronavirusa umire nekoliko desetina ljudi, pa bi tako dobro došla i AstraZenecina vakcina za koju su stručnjaci potcrtali da su koristi od nje mnogo veće od rizika. Napomenuli su da je vrlo učinkovita u zaštiti od virusa, tj. znatno smanjuje mogućnost razvoja teških simptoma, hospitalizacije i smrti.
Dok pandemija traje, vlast čeka na donacije i globalni mehanizam COVAX. Možda sada imaju priliku da konačno postupe pravovremeno i pomognu građanima, a možda će i ovaj put biti neodgovorni, tromi i lijeni.