Ministrica u Vladi KS
127

Hota-Muminović: Inkluzija je temelj društva, škole moraju biti otvorene za svu djecu

Piše: D. R.
Naida Hota-Muminović (Foto: Arhiv) (Foto: T. S./Klix.ba)
Naida Hota-Muminović (Foto: Arhiv) (Foto: T. S./Klix.ba)
U skladu s odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, 2. april se obilježava kao Svjetski dan svjesnosti o autizmu.

Ministrica za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo Naida Hota-Muminović je navela da je Svjetski dan svjesnosti o autizmu prilika da se podsjetimo na važnost rane identifikacije i pravovremene intervencije, koje mogu poboljšati razvoj i kvalitet života djece i mladih s autizmom, kao i njihovih porodica.

"Pravo na obrazovanje, sigurnost, socijalnu i zdravstvenu zaštitu osnovna su prava djeteta, neotuđiva i oko kojih nema kompromisa. Školske zajednice moraju biti otvorene za svu djecu, jer inkluzija nije samo obrazovno pitanje već mjera civilizacijskog razvoja jednog društva," poručila je Hota-Muminović.

Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo od 2021. godine aktivno radi na poboljšanju inkluzivne školske klime i stvaranju boljih uslova za rast i razvoj svih učenika, uključujući djecu s teškoćama. To je omogućeno zahvaljujući podršci Skupštine Kantona Sarajevo koja je prihvatila prijedlog mjera, a potom i Posebni program Vlade Kantona Sarajevo za unapređenje inkluzije.

U protekle četiri godine realizirani su brojni projekti i programi koji su značajno unaprijedili podršku u obrazovnom sistemu:

  • Angažman asistenata u odjeljenju - Dok 2018. godine nije bilo asistenata finansiranih iz Budžeta Kantona Sarajevo, u 2019. godini angažovano ih je 100, a danas ih je više od 400. Za ovu podršku godišnje se izdvaja 14.760.000 KM.

  • Osnivanje Mobilnog stručnog tima - U 2022. godini omogućeno je zapošljavanje 78 stručnih saradnika (26 edukator-rehabilitatora, 26 logopeda i 26 psihologa) za kontinuiranu podršku inkluzivnom obrazovanju. Za njihov rad godišnje se izdvaja 3.070.080 KM.

  • Povećanje broja školskih psihologa - U 2018. godini u 107 osnovnih i srednjih škola radilo je samo 7 psihologa, dok ih je danas 107. Ova podrška finansira se sa 4.211.520 KM godišnje.

  • Otvaranje centara za rani rast i razvoj - Na inicijativu Ministarstva otvorena su dva centra u sklopu JU "Dom zdravlja Kantona Sarajevo" - Ambulanta "Rosulje" i "Saraj Polje", kao i posebno odjeljenje u JU "Porodično savjetovalište" za podršku porodicama djece s teškoćama.

  • Podrška inkluziji u muzičkim školama – Ministarstvo je po prvi put osiguralo asistente za učenike s teškoćama koji pohađaju muzičke škole.

"Inkluzija nije samo pitanje obrazovanja, ona je obaveza društva da prepozna i razvija potencijale svakog djeteta. Zato posebno naglašavamo potrebu za unapređenjem prilika za pravilan rast i razvoj djece s teškoćama koja ne pohađaju predškolske ustanove, ali i podršku osobama s teškoćama nakon završetka obrazovanja, kroz osamostaljivanje i zapošljavanje," istakla je ministrica Hota-Muminović.

Ministarstvo svojim aktivnostima jasno potvrđuje opredijeljenost za unapređenje inkluzije djece s teškoćama u odgojno-obrazovne ustanove, kao i za izgradnju društva jednakih šansi, u kojem svako ima svoje mjesto.

“Danas, na Svjetski dan svjesnosti o autizmu, podsjećamo da svako dijete zaslužuje priliku da raste, uči i ostvaruje svoj puni potencijal. Razumijevanje, podrška i inkluzija nisu samo geste – one mijenjaju živote. Budimo društvo koje prepoznaje, prihvata i osnažuje,” zaključila je Hota-Muminović.