Hota-Muminović: U obrazovanju se mora stalno raditi na karakternim vrlinama učenika
Svečana promocija knjige pod nazivom "Obrazovanje od filozofije do prakse – Model životne ravnoteže", održana je u sali u Gazi-Husrev begove biblioteke, uz prisustvo autora knjige, kao i turskog ambasadora u Bosni i Hercegovini Sadika Babura Girgina te direktora Instituta "Yunus Emre" u Sarajevu Mehmeta Akifa Yamana.
"Živimo u svijetu koji se ubrzano mijenja, a te promjene su kompleksne, kontradiktorne i haotične. U takvom svijetu više nego ikada potrebno je da se učitelji vrate svojoj izvornoj misiji podučavanja, a to je posebno sveta misija. U tom smislu, ova knjiga je postavila vrlo složen zadatak, od apstraktnog napraviti konkretno, ponudi nam odgovore na pitanja i postavlja učenika kao svjesnog aktera procesa učenja", istakla je Hota-Muminović.
Prisutnima je poručila da se u obrazovanju mora stalno raditi na karakternim snagama i vrlinama učenika. Kako je navela, postignemo li potrebna znanja zajedno sa jačanjem karaktera i vrlina naših učenika, možemo očekivati da ćemo imati generacije koje će mijenjati svijet nabolje.
Autor knjige naveo je da je u svom radu inspiriran mnogim različitim naučnim djelima i misliocima, od Ibn Sine, Platona, Ghazalija, Descartesa, Alije Izetbegovića i drugih te da su oni bili njegova ideja vodilja u pisanju ovog djela.
"Znamo da zahvaljujući svim tim vrijednostima postižemo blagostanje i mir u svakom aspektu jer nas tome uče i naši učenjaci. U ovom djelu vidimo kako možemo na dosta efikasniji način sprovesti u djelo ovu ravnotežu, kojoj nas uče naša tradicija, kultura i vjerovanje", kazao je Yelkenci.