Prijetnja Jandrokovića
95

Hrvatska se "trudi" biti prijatelj Bosni i Hercegovini, ali prijatelji ne prijete jedni drugima

Piše: Fadil Hadžiabdić
Jandrokovićeve poruke i nisu baš prijateljske (Foto: I. Š./Klix.ba)
Jandrokovićeve poruke i nisu baš prijateljske (Foto: I. Š./Klix.ba)
Predsjednik Sabora Republike Hrvatske Gordan Jandroković boravio je u posjeti Bosni i Hercegovini, ali se ovoj posjeti ne može dodati prefiks prijateljska zbog poruka koje su poslane iz Mostara.

Zvanična politika Hrvatske često naglašava kako se radi o najvećim prijateljima Bosne i Hercegovine i državi koja pruža najveću podršku na evropskom putu, sa druge strane gotovo svaka pojedinačna posjeta predstavnika Hrvatske rezultira skandalom ili ponižavanjem Bosne i Hercegovine.

Prilikom posjete premijera Hrvatske Andreja Plenkovića u januaru ove godine desio je skandal kada je Plenković izbjegao da se sastane sa članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine zbog njegovog stava prema članu Predsjedništva Željku Komšiću.

Sada je Jandroković prvo u Sarajevu poručio da je došao kao prijatelj, ali je u svojim "prijateljskim izjavama" poslao i poruke kojima je državu Bosnu i Hercegovinu i njene institucije sveo na nekakav dogovor naroda, što su koncepti koji više odgovaraju srednjem vijeku nego 21. stoljeću.

"Hrvatska je zainteresirana da BiH bude stabilna i funkcionalna, najbolje bi bilo da se predstavnici konstitutivnih naroda dogovaraju bez posrednika. Jasno je da postoje pitanja na koja različito gledaju narodi u BiH", kazao je Jandroković.

Ovakvim porukama Jandroković negira apsolutno sve građane koji ne glasaju na osnovu nacionalnih preferencija, ali i briše ulogu političara iz reda ostalih kao naprimjer lidera Naše stranke Edina Forte koji je državni ministar. U svijetu Jandrokovića za Fortu nema mjesta u odlučivanju o Bosni i Hercegovini.

Jandroković je onda otišao do Mostara i iz Mostara poslao poruke koje ne da nisu prijateljske nego su prijeteće.

"Vjerujem da će koncept tri konstitutivna naroda na kraju prevladati jer inače neće biti ni BiH. Također, vjerujem da će evropski put ojačati taj koncept, ali ne na štetu suverenosti i stabilnosti BiH nego upravo suprotno: da će jačati njene institucije", zaključio je predsjednik Hrvatskoga sabora", kazao je Jandroković.

U ovoj idejnoj i jezičkoj vratolomiji Jandroković je zaprijetio nestankom Bosne i Hercegovine ukoliko se bude diralo u koncept konstitutivnih naroda.

Naravno da Bosna i Hercegovina treba biti zahvalna na pomoći Hrvatske i 10 miliona eura koje su izdvojene za poplavljena područja, ali u našoj kulturi nije moguće novcem otkupiti ono što se riječima uvrijedi.

Bosna i Hercegovina svoje postojanje ne bazira na konstitutivnosti naroda nego na historijskom i međunarodnom pravu. Historijsko pravo se očitava u hiljadugodišnjem postojanju nekog oblika države, a zatim u modernom kontekstu na obnovi moderne državnosti u narodnoosobodilačkom ratu i članstvu u antifašističkoj koaliciji koja je slomila nacizam u Evropi.

Jandrokovića bi trebalo posjetiti i da je Bosna i Hercegovina članica Ujedinjenih nacija i međunarodno priznata država i kao takva će postojati sa ili bez konstitutivnosti, ali to nije posao u koji bi se na bilo koji način trebala miješati Republika Hrvatska. U suprotnom se radi o miješanju u unutrašnje poslove Bosne i Hercegovine, a to je još jedna stvar koju prijatelji ne rade.

Zabrinjavajući je i nedostatak reakcija sa najviših nivoa vlasti uključujući Predsjedništvo BiH i Vijeće ministara BiH.

Zvanično Sarajevo bi trebalo poslati poruku Zagrebu, hvala vam na 10 miliona eura, ali prijatelji ne prijete jedni drugima.