Komitet EU parlamenta
376

Hrvatski europarlamentarci tokom glasanja o BiH na istoj strani s krajnjom desnicom i komunistima

Senja Mahinic
Početkom ovog mjeseca Komitet za vanjske poslove Evropskog parlamenta usvojio je izvještaj za Bosnu i Hercegovinu, koji nisu podržali predstavnici Hrvatske, ali ni zastupnici krajnje desnice Francuske, Njemačke i Austrije te grčki komunisti.

Ideološki profil stranaka iz kojih dolaze zastupnici u Evropskom parlamentu koji su glasali protiv izveštaja komiteta dijelom pokazuje s kojim političkim snagama u Evropi hrvatski predstavnici nalaze zajedničku riječ.

Komitet za vanjske poslove ima 70 članova, od kojih prilikom glasanja 12 nije bilo prisutno, 50 je glasalo za prihvatanje izvještaja, a 8 je bilo protiv.

Podsjećamo, u izvještaju se, između ostalog, poziva na ukidanje prakse "dvije škole pod jednim krovom", na osnaživanje državne vlasti, reformu VSTV-a, provođenje presuda Evropskog suda za ljudska prava itd.

Hrvatskim europarlamentarcima je zasmetalo što se nigdje u dokumentu ne spominje princip "legitimnog predstavljanja", usprkos lobiranju i diplomatskoj ofanzivi ministra vanjskih poslova Gordana Grlić-Radmana.

"Protiv ovog izvještaja, kao i prethodnog usvojenog 2019. godine, glasao sam jer tekst izostavlja bilo kakav spomen načela federalizma i supsidijarnosti, kao i refleksiju koncepta konstitutivnih naroda, rekao je Tonino Picula, jedan od članova komiteta.

Očito je nezadovoljstvo Hrvatske, s obzirom na trud koji je uložila posljednjih mjeseci da nametne svoj stav Evropskoj uniji o pitanju uređenja Bosne i Hercegovine, a naročito iz razloga što je koncept federalizma u ranijim izvještajima spomenut, a posljednje dvije godine izostavljen.

Među onima koji su odbili podržati izvještaj, osim hrvatskih predstavnika, bili su Thierry Mariani i Jerome Riviere, članovi Nacionalnog saveza (Nacionalni front) iz Francuske, stranke ekstremne desnice čija predsjednica je Marin Le Pen. Protive se postojanju Evropske unije, prihvatanju migranata i globalizaciji. Predsjednica Marine Le Pen otvoreno je proruski orijentisana i jednom prilikom je Vladimira Putina opisala kao "branitelja kršćanskog naslijeđa evropske civilizacije".

Također, jedan od onih koji su odbili podržati izvještaj bio je Maximilian Krah, član Alternative za Njemačku (AfD), koja predstavlja krajnju desnicu. Njihovo ideološko usmjerenje nije daleko od Nacionalnog saveza. Zbog svojih ekstremnih stavova nedavno su stavljeni pod nadzor Obavještajne agencije Njemačke (Savezna kancelarija za zaštitu ustava) kao prijetnja demokratiji.

U glasanju protiv izvještaja pridružio im se i Harald Vilimsky, član Slobodarske partije Austrije, nacionalističke stranke koja je poznata po svojoj podršci srpskim nacionalističkim ciljevima. Anton Reinthaller, njihov prvi lider, bio je nacistički funkcioner i SS oficir.

I na kraju, među onima koji su odbili podržati izvještaj našao se i Kostas Papadakis, član Komunističke partije Grčke. Time su se hrvatski europarlamentarci u politici prema BiH našli na istoj strani sa zastupnicima koji predstavljaju kako krajnju desnicu tako i krajnju ljevicu, koju velika većina političkih snaga u Evropi vidi kao prijetnju demokratiji.