Kontoverzne ideje
0

Hrvatski lobista Max Primorac je napisao dio "Projekta 2025", koji je i Trumpu bio previše radikalan

Piše: F. H.
Protesti protiv Projekta 2025 u Tenesiju (Foto: Reuters)
(Foto: Reuters)
Iza skandaloznog lobističkog pisma Heritage fondacije koje se bavi Južno interkonekcijom, najvjerovatnije stoji lobista Max Primorac. Heritage fondacija je konzervativna grupa koja stoji iza "Projekta 2025", koji je jedno od najkontroverznijih pitanja u SAD-u.
Nakon što je američki ambasador u Bosni i Hercegovini Michael Murphy pokrenuo diplomatsku ofanzivu s ciljem pokretanja projekta Južne interkonekcije kojom bi se okončala ovisnost Sarajeva o ruskom plinu, američki konzervativni think-tank Heritage fondacija na brojne adrese u SAD-u poslao je pismo u kojem se igra na islamofobiju i eventualne antiislamske osjećaje kod nadolazeće američke administracije.

Utemeljena pretpostavka je da iza pisma navodno stoji član Heritage fondacije Max Primorac koji se prije dvije godine u Washingtonu sastao s HDZ-ovom zastupnicom u evropskom parlamentu Željanom Zovko.

Primorac je napisao i jedno poglavlje u "Projekt 2025", kontroverznom planu Heritage fondacije koji je u SAD-u izazvao ogromnu političku lavinu zbog rigidnih ideja, te se čak i Donald Trump u toku kampanje javno ogradio od ovog projekta.

Projekt 2025 proizvod je Heritage fondacije, jednog od najistaknutijih desničarskih think tankova u Washingtonu. Prvi put je izradio političke planove za buduće republikanske administracije 1981. godine, kada je Ronald Reagan trebao preuzeti dužnost.

Izdala je slične dokumente u vezi s kasnijim predsjedničkim izborima, uključujući 2016. godinu, kada je Trump prvi put pobijedio na predsjedničkim izborima.

To nije neobično, uobičajeno je da američki think tankovi svih političkih smjerova predlažu popise političkih želja za buduće vlade. Heritage je bio uspješan u utjecanju na republikanske administracije. Godinu dana nakon Trumpova prvog mandata, pohvalio se da je Bijela kuća usvojila gotovo dvije trećine njegovih prijedloga.

Izvještaj Projekt 2025. predstavljen je u aprilu 2023., ali je prošlo uglavnom nezapaženo izvan političkih krugova sve do početka ove godine, kada se demokratsko protivljenje dokumentu pojačalo.

Demokratski političari pokrenuli su "Radnu skupinu za zaustavljanje projekta 2025" i čak postavili liniju za prikupljanje insajderskih informacija o aktivnostima Heritagea, tvrdeći da postoji "tajni" dio agende koji gura popis izvršnih naloga koje bi Trump mogao provesti.

Trump je početkom jula počeo odstupati od dokumenta.

"Ne znam ništa o projektu 2025. Nemam pojma tko stoji iza toga. Ne slažem se s nekim stvarima koje govore, a neke stvari koje govore su apsolutno smiješne i beznadne", objavio je na svojoj platformi društvenih medija, Truth Social.

U debati na ABC Newsu s potpredsjednicom Kamalom Harris, Trump je ponovio svoje ranije mišljenje o projektu.

"Ovo je bila grupa ljudi koja se okupila, došli su do nekih ideja, pretpostavljam da su neke dobre, neke loše, ali nema razlike. Ja nemam ništa s tim", tvrdio je Trump.

Ipak, nekoliko autora i saradnika Projekta 2025 ne samo da je povezano s Trumpom, već je također nominirano za uloge u njegovoj administraciji.

Sam dokument postavlja četiri glavna cilja politike: ponovno uspostavljanje porodice kao središta američkog života; razgraditi administrativnu državu; braniti nacionalni suverenitet i granice; i osigurati od Boga dana individualna prava da žive slobodno.

Poglavlje u Projektu 2025., kojeg je napisao Primorac odnosi se na Američku agenciju za međunarodni razvoj (USAID) i u njemu se bavi ovom značajnom agencijom te daje ideje koje u osnovi vrše apsolutnu reorganizaciju.

Primorac predlaže između ostalog i smanjenje budžeta agencije, definiše Kinu kao glavnog konkurenta kojem se treba suprotstaviti i poziva na "okončavanje fanatičke klimatske politike koja daje prednost Pekingu".

"USAID bi trebao prekinuti svoj rat protiv fosilnih goriva u zemljama u razvoju i podržati ih odgovorno upravljanje rezervama nafte i plina kao najbrži put do kraja mučno siromaštvo i potreba za neograničenom stranom pomoći", navodi se u planu kojeg je napisao Primorac.

Također, poziva se na okončavanje rodne politike koju je provodila Bidenova administracija i na uvođenje konzervativne politike po pitanju reproduktivnih prava, ali i na pojačavanje dijelova koji se tiču vjerskih sloboda te povećanje saradnje s vjerskim organizacijama.

Primorac poziva na fokusiranje pomoći na geopolitičke regije poput Azije, Afrike, Bliskog istoka i Latinske Amerike, uz marginalizaciju Evrope iz međunarodne pomoći, te jačanje vidljivosti američke pomoći kroz obavezno brendiranje projekata američkim simbolima.