Govor o "opstojnosti"
114

Hrvatski odgovor na protestnu notu je jednako skandalozan kao i Jandrokovićeva poruka

Piše: F. H.
Gordan Jandroković (Foto: EPA-EFE)
Gordan Jandroković (Foto: EPA-EFE)
Pravu oluju u diplomatskim odnosima Bosne i Hercegovine izazvala je izjava predsjednika Sabora Hrvatske Gordana Jandrokovića, a odgovor na protestnu notu koju je uputilo Ministarstvo vanjskih poslova nije nimalo ublažio situaciju.
Jandroković je tokom posjete Mostaru zaprijetio Bosni i Hercegovini, a sve je bilo umotano u poruke o "prijateljstvu" i "podršci" koju Hrvatska pruža Bosni i Hercegovini na evropskom putu.

Pitanje je koliko se u bilo kojem odnosu između država može govoriti o prijateljstvu, a takva retorika je uglavnom samo mimikrija za političke i ekonomske interese koje države mogu imati. Jasno je da Hrvatska kroz svoje dugogodišnje djelovanje pokazuje izrazite namjere da se bavi unutrašnjim problemima Bosne i Hercegovine.

"Vjerujem da će koncept tri konstitutivna naroda na kraju prevladati jer inače neće biti ni BiH. Također, vjerujem da će evropski put ojačati taj koncept, ali ne na štetu suverenosti i stabilnosti BiH nego upravo suprotno: da će jačati njene institucije", kazao je Jandroković.

Nakon ove prijetnje po opstanak Bosne i Hercegovine koju je izrekao Jandroković uslijedile su reakcije političara, ali i protestna nota ministra vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedina Konakovića.

U noti u kojoj su pohvaljeni "dobrosusjedski odnosi", navedeno je da se vjeruje da izjava Jandrokovića "ne odražava stvarnu prirodu naših bilateralnih odnosa, ne doprinosi izgradnji povjerenja i daljnjem jačanju prijateljskih odnosa, čemu BiH ostaje privržena".

Dok je ministarstvo vanjskih poslova BiH iskazalo vjeruju da Jandrokovićeva izjava "ne odražava stvarnu prirodu odnosa", iz Ambasade Hrvatske u Sarajevu su nedvosmisleno poručili da upravo ta prijeteća izjava predstavlja prirodu odnosa između Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Tako su iz Ambasade poslali patronizirajući odgovor, u kojem se možda i najbolje ogleda priroda politike Hrvatske prema Bosni i Hercegovini, gdje se pokušavaju političari iz Sarajeva natjerati da više vjeruju Hrvatskoj nego svojim očima. Zapravo za takav odnos najbolji izraz bi bio "mansplaining".

Iz Ambasade su prvo poručili da se uspješan višednevni posjet Gordana Jandrokovića pokušava problematizirati i zlonamjerno interpretirati."

"Sve izjave Gordana Jandrokovića na službenim sastancima i u javnosti, su u duhu dobrosusjedstva i prijateljstva dvije države. Predsjednik Hrvatskog sabora jasno je istaknuo kako je Republika Hrvatska dosljedna politici poštivanja teritorijalnog integriteta i suvereniteta Bosne i Hercegovine, osiguranju jednakopravnog statusa tri konstitutivna naroda, gospodarskom i društvenom napretku te euroatlantskom putu BiH. Ustavna kategorija konstitutivnih naroda, čiju važnost je predsjednik Jandroković istaknuo, natkrovljujuće je načelo Ustava višeetničke Bosne i Hercegovine koji proizilazi iz Dejtonskog - pariskog mirovnog sporazuma i temelj je njezine opstojnosti, stabilnosti i funkcionalnosti", naveli su iz Ambasade.

Ambasada Hrvatska je tako na sebe uzela i ulogu tumača Ustava Bosne i Hercegovine i ponovila da je konstitutivnost temelj opstojnosti Bosne i Hercegovine, bezobrazno se stavljajući u poziciju da govori o opstojnosti države sa kojom ima tako tešku prošlost.

"Veleposlanstvo stoga drži kako ocjene iz spomenute note Ministarstva vanjskih poslova BiH ne održavaju stvarnu prirodu naših odnosa, ne pridonose izgradnji povjerenja i daljnjem jačanju prijateljskih odnosa, čemu Republika Hrvatska ostaje privržena", zaključuje se.

Nakon ovoga postavlja se pitanje koji će biti sljedeći diplomatski potezi koje će Bosna i Hercegovina povući nakon što se zvanični Zagreb još jednom umiješao u unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine i počeo da šalje poruke o "opstojnosti". Teško je zamisliti kakve bi bile reakcije kada bi neka od država koje su susjedne Hrvatskoj iskazale svoje prijateljstvo tako što bi govorile o "opstojnosti".