Hurtić: Privilegije koje postoje u BH Telecomu počinju tražiti i drugi radnici u javnom sektoru
S obzirom na to da je Vlada FBiH objavila jasno saopćenje o navedenim dešavanjima, naveo je da nisu tačne pojedine tvrdnje iznesene u javnost, kao naprimjer da ne postoji mogućnost da otpremnine u slučaju tehnološkog viška za starije radnike ne mogu iznositi do 100.000 KM. Ističe da je Sindikat BH Telecoma u pregovorima, za što postoje dokumenti, pored isplate redovne zakonski utvrđene otpremnine tražio da se isplati i dodatna otpremnina u mjesečnom iznosu od 3.000 KM, što prostim zbrajanjem može iznositi i do 100.000 KM.
"Gledaoci koji su prošle sedmice pratili emisiju FTV-a 'Pošteno' su se u ovo mogli lično uvjeriti jer je predsjednik sindikata BH Telecoma branio ovako utvrđen iznos otpremnine u slučaju tehnološkog viška te isto tako spomenuo iznos od 100.000 KM. Pozivam zainteresirane strane da same utvrde na koji je način ovo pitanje riješeno unutrašnjim aktima BH Telecoma kako bi se uvjerili gdje leži istina", kazao je Hurtić.
Dodaje da se u medijskim istupima miješaju pojmovi te se umjesto otpremnine u slučaju tehnološkog viška govori o otpremnini za odlazak u penziju, što je sasvim različito.
"Međutim, i tom prilikom se iznose tvrdnje da se ova otpremnina isplaćuje u istoj visini kao u drugim kompanijama, što ponovo ne odgovara činjeničnom stanju jer je u najvećem broju kolektivnih ugovora u kojima je Vlada FBiH pregovarač ovo pravo utvrđeno u rasponu od 5 do 6 prosječnih plata, a u BH Telecomu zahtjevi su bili (i oni su u primjeni) da se pored plata isplaćuje i prigodan poklon za odlazak u penziju u visini još jedne, dakle sedme plate. O pravima utvrđenim za djecu uposlenika ne bismo iznosili detalje, osim da su ona također utvrđena i u primjeni", ističe Hurtić.
Navodi da je Vlada FBiH utvrdila jasnu pregovaračku poziciju i većina kolektivnih ugovora je već zaključena jer je s drugim sindikatima postignut sporazum o tome, osim sa sindikatom BH Telecoma. Dodaje da je prioritet Vlade FBiH uvijek bio stabilnost kompanije i očuvanje radnih mjesta i u tom pravcu su pregovori i vođeni.
"Zadovoljstvo nam je primijetiti da su drugi sindikati u ovome također prepoznali prioritet i bili spremni na ustupke kako bi se prilagodili stanju na tržištu i doprinijeli stabilnijem poslovanju kompanija. Kada je riječ o BH Telecomu, poseban problem je što iste privilegije počinju tražiti i drugi radnici u javnom sektoru, optužujući Vladu FBiH da zauzima diskriminatorski položaj u odnosu na njih, što već nagriza visok nivo konsenzusa postignutog s drugim sindikatima da svi radnici u javnom sektoru moraju ravnopravno podnijetu teret reformi", navodi Hurtić.
Podsjećamo, osvrčući se na odnose između Sindikata radnika BH Telecoma i Vlad FBiH generalni direktor ove kompanije je kazao da će uložiti dodatne napore da se dođe do kolektivnog ugovora koji neće preferirati bilo kojeg radnika u javnom sektoru te je negirao da u BH Telecomu postoje naknade za školovanje djece i otpremnine od 100 hiljada KM.