Privredni bazen
0

I pored brojnih izazova: Može li Tuzlanski kanton postati lider u recikliranju otpada?

Piše: A. K.
Detalj tokom sastanka u Tuzli (Foto: Klix.ba)
Detalj tokom sastanka u Tuzli (Foto: Klix.ba)
Tuzlanski kanton se suočava s nizom izazova u upravljanju otpadom, uključujući nedostatak infrastrukture za efikasno odlaganje i recikliranje, kao i potrebu za većom sviješću građana. O ovome se govorilo tokom posjete federalne ministrice okoliša i turizma Nasihe Pozder.

Naime, federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder posjetila je Tuzlanski kanton, gdje se sastala s ministricom prostornog uređenja i zaštite okoline Anelom Ajšić.

Sastanku su prisustvovali i načelnici i gradonačelnici Živinica, Teočaka, Gračanice, Sapne, Kalesije, Gradačca, Srebrenika, Doboj Istoka, Kladnja i Lukavca, predstavnici kantonalnih i lokalnih vlasti, kao i direktori javnih komunalnih preduzeća s prostora kantona, čime je naglašena važnost saradnje u rješavanju pitanja upravljanja otpadom.

Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba

Posjeta je dio nastavka prezentacije izrade federalnog plana upravljanja otpadom, koju Ministarstvo okoliša i turizma FBiH provodi zajedno s konsultantima angažovanim na izradi ovog važnog dokumenta.

Do sada su slične prezentacije održane u Posavskom, Unsko-sanskom, Zapadno-hercegovačkom, Zeničko-dobojskom, Srednjobosanskom, Bosansko-podrinjskom i Kantonu Sarajevo, s ciljem prilagođavanja plana specifičnim potrebama i izazovima svake regije.

Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba

Kako je istaknuto tokom današnjeg sastanka, Tuzlanski kanton se suočava s nizom izazova u upravljanju otpadom, jer se radi o industrijskoj regiji, uključujući nedostatak infrastrukture za efikasno odlaganje i recikliranje, kao i potrebu za većom sviješću građana o važnosti selektiranja otpada.

S druge strane, kao primjer dobre prakse istaknut je regionalni centar za upravljanje otpadom Eko-Sep, koji uskoro počinje s radom i opsluživat će tri lokalne zajednice – Živinice, Banoviće i Kladanj s mogućnošću proširenja i na druge lokalne zajednice, i koji će doprinijeti unapređenju sistema upravljanja otpadom kroz selektiranje i reciklažu.

Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba

Federalni plan upravljanja otpadom ima za cilj da se prilagodi regionalnim specifičnostima i maksimizira njegova implementacija na terenu kako bi se osigurala održiva budućnost.

''Tuzlanski kanton ima ogroman potencijal, ali i specifične izazove kada je u pitanju upravljanje otpadom. Radi se o najvećoj industrijskoj regiji u Bosni i Hercegovini i jasno da odlaganje otpada zahtjeva poseban pristup, ali drago mi je danas da smo otvoreno razgovarali i vidjeli da otpad može biti i sirovina koja se može prerađivati i da lokalne zajednice i javna preduzeća vide prostor za napredak u odnosu na postojeće stanje", kazala je Pozder.

Foto: Klix.ba
Foto: Klix.ba

Prema njenim riječima, nedostatak kapaciteta za reciklažu i nedovoljna razvijenost sistema selektiranja otpada zahtijevaju zajednički rad i prilagođene mjere. Federalni plan upravljanja otpadom nije samo dokument – to je prilika da zajedno gradimo zdraviju životnu sredinu. Naša je obaveza osigurati da svaka regija dobije podršku koju zaslužuje.'

Federalno ministarstvo okoliša i turizma je u protekloj godini sufinansiralo projekte iz ove oblasti u Tuzlanskom kantonu s okvirno 900 hiljada KM, čime je značajno doprinijelo unapređenju upravljanja otpadom.

Navedeno je da su u budžetu za ovu godinu planirana sredstva namijenjena za podršku spremnim i kvalitetnim projektima, što potvrđuje opredijeljenost Ministarstva za dalji razvoj ove oblasti.

Izrada Federalnog plana upravljanja otpadom podržana je od strane Razvojnog programa Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini, čime se dodatno naglašava značaj međunarodne saradnje u rješavanju ekoloških pitanja.