ICMP: Moguće da su neki posmrtni ostaci pogrešno identifikovani prije uvođenja DNK analize
Prema riječima Matthewa Hollidaya, šefa programa za Zapadni Balkan ICMP-a, ostalo je blizu 2.000 NN slučajeva na čijem se rješavanju treba raditi i dalje.
"Blizu 1.700 slučajeva je vezano za oružane sukobe u BiH. Imaju izolovani DNK profil koji se ne podudara s 8.000 referentnih uzoraka. Ovi rezultati upućuju na mogućnost pogrešnih identifikacija u periodu prije uvođenja DNK analize u proces identifikacije. Ovaj problem može se riješiti prikupljanjem većeg broja referentnih uzoraka od porodica koje su identifikaciju vršile vizuelnim prepoznavanjem", rekao je Holliday.
Revizija mrtvačnica rađena je po instrukciji Tužilaštva BiH, a ICMP je pružao tehničku podršku u radu forenzičkih antropologa, opreme, prikupljanja identifikacije, koordinacije s ostalim članovima radnih grupa te pripremi stručnih izvještaja za Tužilaštvo o pregledu svakog objekta.
"Postoji još 30.000 porodica čije referente uzorke imamo, a koje tragaju za blizu 8.000 nestalih osoba s cijele teritorije BiH. Ovaj proces traje više od 20 godina, nastavlja se i ne možemo procijeniti kada će se završiti. Ali porodice koje su dale uzorke neće ostati s praznim grobnicama", rekao je Holliday.
ICMP je u Hagu napravio novu laboratoriju u kojoj će se koristiti najnovija tehnologija za analizu DNK žrtava, a kojom će se šanse za identifikaciju žrtava uveliko povećati. Uzorci će se moći uzeti i od malo daljih rođaka.
Predsjedavajući Kolegija direktora ICMP-a BiH Marko Jurišić rekao je da je cilj revizije koja je pri kraju da se utvrde novi identiteti i stvarno stanje sa svih lokacija na kojima su vršene ekshumacije.
"Ovaj proces će trajati još dvije-tri godine i trebat će razumijevanje institucija vlasti BiH jer će nam za ovaj proces trebati znatna sredstva", rekao je Jurišić.
Cilj je identifikovati posmrtne ostatke kako bi ih porodice ukopale, a za one koji ne budu identifikovani bit će pohranjeni u mrtvačnici u RS-u koja je napravljena za trajno pohranjivane nestalih osoba.