Na ovu deponiju svakodnevno se odlaže desetine tona otpada iz industrijskog pogona nekada Željezare Zenica, a danas ArcelorMittala. U pepelu i troski bude i željezne rude koja predstavlja blago za radnike. Oni su i danas prekopavali deponiju u potrazi za željezom koje mogu prodati na sekundardnim stanicama.
Nisu raspoloženi za razgovor ni fotografisanje. Iskopavanje željeza i uglja u ilegalnim rudnicima, baš u kakvom su jučer život izgubili Sedžad, Amir i Husein, više je od posla. U jednom su složni - radi se o borbi za goli život.
"Da nisam radio kada mi je bilo potrebno, umrli bismo od gladi i moja žena i ja, ali i dok sam radio, nikada nisam znao hoću li se vratiti kući", govori za Klix.ba nekadašnji kopač deponije Rača koji nije želio da mu objavljujemo ime.
Iako nadležne institucije pokušavaju zabraniti nelegalne radnje na Rači, kako ne bi došlo do smrtnih posljedica kakva je jučerašnja ili iz maja 2012. godine kada je u iskopavanju poginuo 20-godišnji Demir Hasanica, kopači su svjesni rizika.
"Nije to neka velika cijena nikada bila. Za kolica berne dobije se od 10 do 15 KM, a u ilegalnim rudnicima za iskopavanje uglja dobije se do 50 KM. Istina, život nema cijenu, ali o tome ne razmišljate jer trebate prehraniti porodicu. Samo kada se nešto dogodi, malo se trznete, prepadnete, ali i dalje radite", dodao je naš sagovornik.
Stotine kopača i rudara svaki dan u borbi za život
Prije više od pet godina, 31. januara 2011. godine na Rači je smrtno stradao Sabit Kobić, a 9 septembra 2011. godine i penzionisani rudar Ruhdija Doglod.
Na Rači dnevno kopa više stotina kopača, a ilegalni rudnici imaju svoje rudare koji u neadekvatnim uslovima bez ikakve sigurnosne opreme silaze do stotinu metara dubine i izvlače ugalj koji kasnije prodaju.
U nekoliko navrata inspekcijske službe su posjećivale deponiju Rača sa ciljem smanjenja prekopavanja deponije i zatvaranja ilegalnih rudnika. Međutim, kopači su mišljenja da je ovo sramota čitavog grada i države s obzirom da je ovo jedini način da muževi, sinovi, djedovi, ali i majke prehrane svoje porodice.
Sastanci nakon tragedija
Vršilac dužnosti gradonačelnika Zenice Selver Keleštura danas je održao operativni sastanak sa federalnim inspektorom za rudarstvo i kantonalnim tužiocem kako bi utvrdili činjenice o stradanju trojice Zeničana na prostoru zatvorenog pogona Rudnika mrkog uglja u Mjesnoj zajednici Gradišće i napravili korak ka sprečavanju rada na tom lokalitetu.
U narednom periodu zaposlenici Uprave za imovinskopravne poslove izvršit će potrebna geodetska snimanja terena na kojem se dogodila nesreća, a Keleštura je poručio da je potrebno i da nadležni organi i RMU Zenica poduzmu potrebne mjere na sprečavanju sličnih rizika.
Nadležne službe Gradske uprave obišle su porodice stradalih u nesreći i pružili potrebnu pomoć te pozvali čitavu javnost da poštuje upozorenja.