Ilija Cvitanović: Utjecaj HDZ-a će slabiti, a Željko Komšić me iritira potcjenjivanjem Hrvata
Na početku je kazao da je realno reći da se država nalazi u krizi i da institucije funkcionišu "na pola". Podsjetio je da se sjednice u Federalnom parlamentu prekidaju i da se ne zna kada će biti naredna.
"Ovo se dalo i očekivati nakon otvaranja pregovora sa EU", stava je.
Iako kaže da trenutnu krizu ocjenuje najozbiljnijom do sada, siguran je da predsjednik bh. entiteta Republika Srpska Milorad Dodik neće ići, kako prijeti, do kraja.
Politička kriza
Istakao je da "do kraja", odnosno secesije, ne može ići Dodik niti bilo ko drugi.
Komentarisao je i navode da bi Dodikovi postupci mogli dovesti do njegovog političkog kraja.
"Mislim da politička kriza može doći do usijanja, ali i da je teško prognozirati da li je ovo politički kraj Dodika", rekao je.
Pozdravio je odluku viskog predstavnika u BiH Christiana Schmidta da nametne tehničke izmjene Izbornog zakona, iako smatra da je otišao preširoko.
"Uradio je ono što je rekao da će uraditi i ostavio dovoljno vremena ključnim političkim akterima da se dogovore o izmjenama", rekao je Cvitanović.
Nužnost reakcije Schmidta vidi kao neuspjeh Dragana Čovića (HDZ) koji je svojim glasačima obećao da će doći do izmjena Izbornog zakona.
Ipak, ne dijeli mišljenje sa Amerikancima koji su kazali da je Čovićev prijedlog uvod u treći entitet.
Kazao je i da je uvjeren da će pozicija i utjecaj HDZ-a slabiti, što će se vidjeti na predstojećim, ali i lokalnim izborima.
Izmjene Izbornog zakona
Rekao je da je među Hrvatima, kao glasačkim tijelom, najvažnije pitanje Izborni zakon i nelegitimno predstavljanje člana Predsjedništva.
Upitan zbog čega ga iritira član Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda Željko Komšić odgovara:
"Mene iritira političkim odnosom i potcjenjivanjem Hrvata."
Na pitanje šta je tačno iritantno kod Komšića kaže da je to činjenica da nije došao niti u jednu općinu gdje su Hrvati većina.
Da je došao, navodi, vidio bi da nema podršku Hrvata.
Govoreći o mogućnostima da HDZ dobije snažnu opoziciju kaže da se trenutno vode razgovori pet – šest političkih aktera koji imaju značajan legitimitet te će u narednim danima odrediti pravac djelovanja.
Rekao je i da Draganu Čoviću nije mjesto na crnoj listi.
"Ne mislim da mu je mjesto tamo u ovom trenutku. Mislim da treba neke politike korigirati, ali nisam ja taj koji će mu suditi, niti kome drugom", rekao je Cvitanović.
Smatra da se svaki pojedinac mora uvažiti te da ne mogu biti drugačiji pristupi prije i poslije izbora.
"Ja bih i sad pristao na sve da promijenimo Izborni zakon i da promijenimo mogućnost da nam neko drugi bira hrvatskog čalana predsjedništva", ističe.
Južna interkonekcija
Kaže i da za otvaranje pregovora sa EU najveće zasluge imaju stranke Trojke.
"Mislim da je Trojka nadmudrila Čovića i Dodika. Otvaranje pregovora je strateški bitno za BiH. Trojka je bila spremna igrati na sve", kaže Cvitanović.
Rekao je i da je uspostavljanje Južne interkonekcije strateški interes hrvatskog naroda BiH i Hrvatske.
"Partneri su Amerika, Hrvatska i EU. Imamo tri različita prijedloga u ovom trenutku na razini FBiH i mislim da je rješenje da u tom preduzeću bude spriječena dominacija bilo koga i da niko nikoga ne može ucjenjivati", mišljenja je.
Govoreći o predstojećim izborima u Hrvatskoj navodi da je HDZ 1990 odlučio da nema svoju listu.
"Očekujem da svi zastupnici u Hrvatskom saboru prepoznaju Hrvate u BiH kao strateški interes, da socijalnu politiku usmjere prema pomoći natalitetu, da to ne bude selektivno i politički", istakao je.
Sljedeće sedmice će doniejti odluku o tome koga podržavaju - Andreja Plenkovića ili Zorana Milanovića.
Dodaje i da je siguran da Milanović nije zlonamjeran i da je prijatelj BiH, iako to nekad kaže na grub način.
U ovom trenutku ne postoji hrvatsko jedinstvo u BiH.
"Mi nismo bili zadnjih godinu dana na sjendicama HNS-a, time pokazujemo nezadovoljstvo radom, ali ne odustajemo od nacionalnih politika. Ne može me ništa natjerati da sam protiv promjene Izbornog zakona", kaže i dodaje da će na tim pitanjima sarađivati sa svima.
Njaveći problem je, objašnjava, samovolja HDZ-a i želja za monopolom.
Izbor direktora KCUS-a
Na kraju je prokomentarisao i izbor direktora KCUS-a kojem ministar zdravstva Nediljko Rimac (HDZ 1990) odbija dati saglasnost. Istakao je da će Rimac ostati pri svojoj odluci, ali i da misli da će Vlada FBiH imenovati Ismeta Gavrankapetanovića, koji je prvorangirani.
"Rimac je jasno rekao šta misli o sagalasnosti. On je dosljedna osoba. Koliko znam i dalje nisu ispunjeni uslovi. Vlada se uključuje u proces rješenja i Rimac neće biti smetnja", naglasio je.
Procjenjuje da će saga oko KCUS-a biti gotova u narednih 15 dana.
Gostovanje Ilije Cvitanovića u Klix Studiju možete pogledati i direktno na našem YouTube kanalu.
Također nas možete slušati i na Spotifyju, Apple Podcastu, Amazon Musicu i drugim platformama.