Hazarderski pristup
161

Ima li Milorad Dodik izlaznu strategiju iz trenutne situacije?

S. Mahinić
Foto: I. Š./Klix.ba
Foto: I. Š./Klix.ba
Nakon posljednjeg sastanka opozicionih stranaka u entitetu Republika Srpska nije se puno toga promjenilo, bojkot državnih institucija se nastavlja, uprkos kritikama koje su lideri opozicije uputili Miloradu Dodiku zbog tvrdnji da je Dejtonski mirovni sporazum gotovo mrtav.

Povodom posljednjih dešavanja razgovarali smo s političkom analitičarkom iz Banja Luke Tanjom Topić koja je govorila o odnosu pozicije i opozicije u RS-u u kontekstu posljednjih dešavanja, blokadama, budućim koracima Milorada Dodika i odluci Nebojše Vukanovića da ne slijedi opoziciju.

Na pitanje da li RS trpi štetu zbog odluke da se blokiraju državne institucije Topić je kazala da ne trpe političari koji su doveli do tih blokada već građani.

"Vrlo vješto i vrlo sofisticirano se propagandno zapravo pokazuje da benefite od ove blokade ima RS, a pri tome se zanemaruje i ogromna šteta koju imaju građani, rekla bi ne samo građani RS-a već i cijele Bosne i Hercegovine. Samo šteta koja je nastala nedavanjem saglasnosti za angažman helikoptera Oružanih snaga BiH na gašenju požara jeste jedna enormna šteta koju su direktno na svojoj koži osjetili građani BiH", rekla je Topić.

Ističe da je blokada isplanirana prije donošenja Inzkovog zakona, te da je ona konkretno usmjerena protiv Kancelarije visokog predstavnika i samog Christiana Schmidta što se ne osporava, ni ne krije.

"Mislim da nije ni direktan povod zapravo bila odluka Valentina Inzka o dopuni samog zakona, koliko je bilo psihološko osnaživanje Kancelarije visokog predstavnika personificirane u jednom njemačkom političaru u jednoj poruci koja pretpostavlja jedan snažniji angažman same Njemačke koja je najmoćnija članica Evropske unije i to je bila inicijalna kapisla koja je dovela do ovako naglašene reakcije", rekla je Topić.

Nekonzistentnost opozicije i uloga SPC

Ona smatra da je najveći gubitnik u cijelom ovom procesu opozicija, da je ista izgubila kredibilitet među građanima tako što je stala rame uz rame s Miloradom Dodikom odnosno što mu je pružila neku vrstu pojasa za spašavanje.

"Tako da je zapravo negdje prisutno mišljenje da je takvim ponašanjem i uvlačenjem u ovu političku igru Milorada Dodika opozicija nanijela najviše štete sebi i da su poslužili kao neka vrsta alibija Miloradu Dodiku i na neki način skretanje pažnje s vrlo značajnih problema u ovom društvu na teren etnonacionalne politike", ističe Topić.

Ipak opozicija se našla u jednoj izuzetno teškoj situaciji jer je Dodik dobio direktnu podršku Srpske pravoslavne crkve, posjetom patrijarha Porfirija Doboju odnosno indirektnu predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

"Postoji jedan detalj koji je zagonetka i nama svima koji smo pratili ta dešavanja. U prvoj reakciji opozicija je zastupala jedan vrlo jasan stav, oni neće podržat politiku avanturizma, jednu hazardersku politiku, koja najviše štete nanosi Srbima iz Republike Srpske. I to je bilo stajalište koje je iskazivao i lider SDS-a Mirko Šarović. Sutradan, pitanje je šta se desilo preko noći, da su predstavnici opozicije otišli na sastanak, prihvatili sve zaključke i zajednička stajališta lidera SNSD-a. Nakon toga je usljedilo, iako javno distanciranje, javno prihvatanje, od strane Aleksandra Vučića Christiana Schmidta. On je prihvatio njega kao visokog predstavnika što jeste bilo protivno stajalištu Dodika. Zatim vidimo i tu ulogu koju je odigrao patrijarh koji je sasvim sigurno po političkom nalogu iz Beograda insistirao na tzv. svesrpskom jedinstvu tražeći od opozicionih političkih partija da se tako ponašaju. Ako je znači to ta logika, onda nam se vrlo jasno iščitava, da se ponašanje političkih aktera iz RS-a diktira u Beogradu", naglašava Topić.

Hrabrost Nebojše Vukanovića

S druge strane Nebojša Vukanović koji s opozicijom već mjesecima nije na istim talasnim dužinama, jedini je kritikovao patrijarha rekavši da se ne bi trebao miješati u politiku.

"Vukanoviću ugled jača na njegovoj političkoj dosljednosti, on je neobično hrabar, stvari naziva imenom i prezimenom. On se na neki način suprostavio opoziciji i njihovom oportunističkom djelovanju i mislim dobar dio građana to prepoznaje. S obzirom da djeluje kao pojedinac mislim da je on dosta profitirao bez neke snažne infrastrukture ali upravo zahvaljući toj političkoj dosljednosti, hrabrosti i nekoj vrsti čestitosti i poštenja koje obični građani prepoznaju", rekla je Topić.

Tvrdnje Dodika da je Dejtonski mirovni sporazum mrtav i pozivi na neki novi dogovor izvan postojećeg okvira Topić je nazvala hazarderskom politikom iz razloga što je Republika Srpska svoju međunarodnu verifikaciju dobila Dejtonskim sporazumom.

"Bez Dejtona Republika Srpska ne bi ni postojala. U tom smislu iako su u prvim godinama nakon potpisivanja Dejtona, Srbi bili izrazito nezadovoljni uslovima, tek kasnije kad se vidjelo da je praktično Dejtonskim sporazumom RS postala 'država u državi', onda se zapravo insistira na poštovanju Dejtona jer je to ta prednost i ono što je dobijeno Dejtonskim sporazumom", ističe Topić, te dodaje da bi svako raspakivanje Dejtona dovelo u pitanje poziciju RS-a.

Dodikova improvizacija i lutanje

Naglašava da suprostavljene izjave predsjednika SNSD-a i promjene plana pokazuju da Dodik nema izlaznu strategiju.

"Moram da kažem da smo mi u tim izjavama zapravo mogli vidjeti nepostojanje izlazne strategije, odnosno nepostojanje 'plana B', pa se svakih pet minuta vidi jedna vrsta drugog plana. Prva reakcija je bila na Inzkovu odluku da će se osamostaliti Republika Srpska, bude pa šta bude, pa je onda bila peticija. Svakih pet do deset minuta imam neki novi ad hoc plan, odnosno improvizaciju bez jasne vizije i bez nekog jasnog strateškog plana gdje zapravo vidite da nije do kraja izvedena osmišljena koncepcija ako se govori o bilo kakvoj koncepciji", ističe Topić.

Dodaje da je bio jasan izričit stav da se ne dopušta miješanje međunarodnih aktera, stranaca i da pitanje o BiH trebaju riješiti domaći akteri. Nakon toga Dodik poziva drage strance za koje predpostavlja da će podržati onu poziciju koja mu odgovara da oni odlučuju o sudbini BiH.

"Tako da je tu dosta protivrječnosti, kontroverzi, koja mislim da ni samim akterima u tom trenutku ili ih nisu dovoljno svjesni ili pokušavaju voditi tu hazardersku politiku koja je na klatnu na koju stranu će prevagnuti", zaključuje Topić.