Ima li OHR snage da suspenduje Sporazum o specijalnim paralelnim vezama RS-a i Srbije?
Iako Republika Srbija i njen predsjednik Aleksandar Vučić deklarativno podržavaju suverentitet, nezavisnost i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, u praksi su stvari godinama drugačije, a dokaz tome je i otvorena podrška Miloradu Dodiku odnosno rukovodstvu bh. entiteta za obilježavanje 9. januara koji druga dva naroda u BiH smatraju početkom rata i agresije na BiH.
Srbija i RS svoje odnose zasnivaju i na Sporazumu o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa koji je potpisan 26. septembra 2006. godine u Banjoj Luci.
Ovaj sporazum zasniva se na, između ostalog, i na poštovanju suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti Bosne i Hercegovine s ciljem uspostavljanja specijalnih paralelnih odnosa potpuno u skladu s Mirovnim sporazumom i uvjerenja da je uspostavljanje trajnog mira i stabilnosti u regionu od obostranog interesa.
Sporazum ističe da će doprinijeti i društvenom, demokratskom i privrednom razvoju Republike Srbije i Republike Srpske, kao i Bosne i Hercegovine u cijelini, i regiona.
Iz ovoga je potpuno jasno da obilježavanje neustavnog praznika kroz veličanje datuma koji vodi razlikovanju, isključenju, ograničavanju ili davanju prvenstva jednom narodu zasnovano na nacionalnom ili etničkom porijeklu definitivno ne doprinosi nikakvom razvoju BiH u cijelini, kao ni regiona.
Uprkos svemu tome, zvanični Beograd slanjem Vlade Republike Srbije na obilježavanje 9. januara u Banjoj Luci šalje nedvosmislenu poruku - ne poštujemo Ustavni sud BiH niti državu Bosnu i Hercegovinu i njene institucije.
I to nije prvi put.
Delegacije Srbije su i prethodnih godina za 9. januar stizale u Banju Luku i slavile datum koji je za mnoge u BiH predstavlja mračni dio historije.
Ovakvo, obilježavanje neustavnog Dana RS-a s obje strane Drine, govori da se uveliko radi na sprovođenju ciljeva iz deklaracije tzv. svesrpskog sabora, kojeg mnogi vide i kao platformu tzv. srpskog sveta, a što je potvrdio i potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin, komentarišući zabranu preleta aviona i helikoptera Srbije povodom 9. januara.
"... Da li će tom prilikom u Banjaluci biti prisutna Vlada Srbije? Hoće. Da li je to u skladu sa zaključcima Svesrpskog sabora? Јeste. Da li Zukan može Srbe da spriječi da proslave 9. januar, praznik svih Srba? Ne može", rekao je Vulin.
Bivša premijerka i aktuelna predsjednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić također se oglasila povodom dolaska u Banju Luku i potvrdila da je sve "u skladu sa svesrpskim saborom".
"Idem danas u Banjaluku i presrećna sam zbog toga. Biće održana svečana akademiju, na kojoj je će govoriti i naš predsjednik vlade Miloš Vučević. Želim da budem tamo, da pružim podršku", rekla je uoči polaska za BiH dodavši kako "ide da se bori za nacionalne interese Srba".
Iako neće doći, kao ni ranijih godina kada je u delegaciji slao svog sina, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je i ovaj put čestitao "rođendan Republici Srpskoj".
Taj "rođendan" prije 33 godine značio je početak krvavog perioda i pokušaja secesije održavanjem skupštine srpskog naroda u BiH i donošenjem "Deklaracije o proglašenju Republike Srpskog naroda BiH".
Nakon toga je 1. marta, BiH održala referendum o nezavisnosti, a rukovodstvo bosanskih Srba planiralo je aktivnosti koje će u konačnici dovesti do genocida u Srebrenici i strašnih ratnih zločina širom BiH.
S toga, 9. januar narode u BiH, a posebno Bošnjake, podsjeća na najstrašniji period njihove historije kada su skoro četiri godine bili žrtve onih u koje kao u heroje gledaju sadašnje vlasti u manjem bh. entitetu.
S obzirom da je mogućnost uspostavljanja "specijalnih paralelnih veza entiteta sa susjednim državama" dejtonska kategorija, postavlja se pitanje šta čeka međunarodna zajednica na čelu sa visokim predstavnikom Christianom Schmidtom, Upravni odbor za implementaciju mira, ali i Sjedinjene Američke Države koje su postavile temelje Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Suspenzija ovog sporazuma bio bi prvi korak da međunarodna zajednica kaže Srbiji "stop" u nepoštivanju države BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Visoki predstavnik Christian Schmidt prije dvije godine je izjavio da se "9. januar 2024. godine u tom okviru i na taj način neće dogoditi". Ipak, dogodio se, i 2024. godine, a evo i 2025.
Schmidt je jučer ponovo upozorio da nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH predstavlja krivično djelo prema Krivičnom zakonu Bosne i Hercegovine.
Na organima za provođenje zakona, Tužilaštvu BiH i policiji, je da poduzmu odgovarajuće zakonom propisane naredne korake, posebno u slučajevima koji se odnose na javne zvaničnike i državne službenike i njihovo učešće u pripremi ili organizaciji proslave 9. januara.