Ima li rješenja za zagađenje zraka u Sarajevu: Da li je do vlasti ili geografije?
Značajnu ulogu, naravno, igra položaj samog grada koji se nalazi u kotlini. Međutim, podjednako značajnu ulogu igraju i zagađivači te borba sa njima i pronalazak alternativnih načina grijanja.
Jedan od ključnih problema i jedan od faktora koji utječu na zagađenje zraka jesu domaćinstva koja se griju na ogrijevni materijal koji prilikom sagorijevanja ispušta štetne čestice koje se zadržavaju u zraku.
Prethodne godine Vlada Kantona Sarajevo je uvela subvencije za zamjenu obične peći na peć koja radi na pelet koji se smatra mnogo manje štetnim ogrijevnim materijalom. Međutim, zamijenjeno je svega 155 peći što je kap u moru, jer je u cijelom kantonu registrovano između 35 i 40 hiljada domaćinstava koja se griju loženjem drveta i uglja.
Anes Podić iz Eko Akcije za Klix.ba je kazao da te subvencije nisu bile dio strateške akcije Vlade Kantona na smanjenju zagađenja zraka u Kantonu Sarajevo, već se pojavio nekakav projektni, donirani novac koje je onda trebalo utrošiti.
"Slično je i sa subvencijama za priključke na prirodni plin. Kanton godinama ponavlja isti program iz kojeg se godišnje pomogne priključivanje stotinjak domaćinstava na prirodni plin", rekao je on.
Podić je poručio da suštinski problem ovdje nije nedostatak novca, već potpuno odsustvo političke volje da se rješava problem zagađenog zraka u Sarajevu.
"Sve što se radi jeste da se postigne privid da se nešto radi dok istinske akcije nema. I to se ponavlja zadnjih 15 godina. Vlade i stranačke postave u njima se mijenjaju, no njihov stav ostaje isti: Zagađenje zraka u Sarajevu je problem kojeg oni ne žele da rješavaju. Naravno, kad pitate njih šta su radili, navodit će niz projekata koji su navodno povezani sa rješavanjem smanjenja zagađenja zraka u Sarajevu. Međutim, i površna analiza će pokazati da je u pitanju tek obični politički marketing", rekao je on.
Iz Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS su za Klix.ba poručili da je u ovom trenutku jedina efikasna mjera, što se zagađenja zraka tiče, upotreba prirodnog gasa za zagrijavanje stambenih objekata.
"Ono što treba znati je to da trenutno preko 20.000 domaćinstava ima instaliran set za prirodni gas, a skoro nikako ili veoma malo koristi prirodni gas, i to samo za toplu vodu i kuhanje", naveli su iz Ministarstva.
Dakle, svake godine se pokreće subvencija za priključke na prirodni plin, ali i dalje zbog visoke cijene taj plin mnogi ne koriste.
"Cijena gasa jeste visoka i realno može biti sa trendom daljeg rasta, a da li se to na određen način može subvencionirati iz Budžeta KS, iz ove perspektive i onoga što je planirano Nacrtom Budžeta KS za 2024. godinu, teško je očekivati", naveli su.
Iz Ministarstva su poručili da cijenu prirodnog gasa treba korigovati kod uvoznika jer oni i danas "pljačkaju građane Kantona Sarajevo i onemogućavaju veće korištenje prirodnog gasa".
"Plin je u Sarajevo uveden upravo zbog zagađenja zraka i promjene su se nakon toga osjetile, međutim, nakon prelaska na turski tok i povećanja cijene prirodnog gasa za preko 100 posto, vidimo šta se dešava sa zagađenjem i situacija može biti samo gora. Na vrijeme smo upozoravali i oglašavali se po ovom pitanju, ali reakcije nije bilo", kazali su.
Drugi značajan izvor zagađenja su motorna vozila, sa značajnim udjelom u zagađenju zraka, a u kombinaciji sa čvrstim gorivima doprinose upravo onome što imamo, a to je da je Sarajevo među najzagađenijim gradovima na svijetu.
"Na kraju, trenutno rješenje, koje ne iziskuje enormna finansijska sredstva je aktiviranje domaćinstava koja imaju setove za gas (preko 20.000), ali Budžet KS je limitiran zbog smanjenja pondera, a uvoznik ne želi smanjiti cijenu prirodnog gasa i onu razliku u cijeni koju ima koristi za podmirivanje svojih potreba, a ne za povećanje upotrebe prirodnog gasa", zaključili su iz Ministarstva.