Imaju li Bošnjaci razlog za slavlje nakon poraza u Srebrenici i pobjede ratnog zločinca u Velikoj Kladuši
Na posljednjem popisu stanovništva Bošnjaci su bili najbrojnija kategorija u nacionalnom smislu sa više od 50 posto. Taj podatak se automatski nameće i kao ogromna obaveza za sve ono što ide uz najbrojniji narod u državi.
Sudeći prema rezultatima lokalnih izbora ne bi se reklo da su vodeće bošnjačke političke stranke položile ispit. Tačno je da su SDA i SBB ostvarili dobar rezultat u Kantonu Sarajevo, reklo bi se nikad bolji. SDA konačno ima vlast u tako dugo priželjkivanoj Općini Centar koju su "preoteli" od ljevičara.
Taj rezultat bio je i očekivan s obzirom na razjedinjenost ljevice. Izuzev Općine Stari Grad, gdje je pobjedu odnio nezavisni kandidat Ibrahim Hadžibajrić, SDA je osvojila sve načelničke pozicije u Kantonu Sarajevo.
Ipak, BiH nije samo Sarajevo i Bošnjaci ne žive samo u Kantonu Sarajevo, bez obzira na naglašavanje važnosti sarajevskih općina.
Bošnjake, povratnike u RS, a naročito one u Srebrenici zaboljet će činjenica da će prvi put načelnik u tom gradu biti Srbin, što je posebno osjetljiva tema kada razmislimo o genocidu koji je počinjen i upitnosti obilježavanja godišnjice genocida u Potočarima.
Razlozi izbornog kraha u Srebrenici vjerovatno će se tražiti u narednom periodu, iako je jasno da je zakazala cjelokupna bošnjačka politika koja je trebala mnogo ranije pokrenuti borbu za očuvanje Srebrenice.
Na drugom kraju BiH, u Krajini, novi frapantan podatak. Načelnik Općine Velika Kladuša u naredne četiri godine bit će osuđeni ratni zločinac Fikret Abdić. Da je politika SDA i SBB-a u potpunosti zakazala u tom dijelu BiH najbolje pokazuje činjenica da je vladajuća koalicija u FBiH načelničku poziciju osvojila samo u Sanskom Mostu. U svim drugim gradovima Krajine izgubili su od stranaka opozicije ili nezavisnih kandidata.
Mnogi će reći kako takav rezultat vladajuće koalicije u Krajini nije iznenađujući, s obzirom na dosadašnji odnos vlasti prema tom području i brojne pritužbe na zanemarivanje i maćehinski odnos Sarajeva.
Kakav politički ambijent vlada u BiH slikovito ocrtava činjenica da većina stranaka u FBiH priželjkuje dobar rezultat Srpske demokratske stranke u RS-u, čiji je osnivač ratni zločinac Radovan Karadžić i to zbog stabilne vlasti na državnom nivou, dok se istovremeno pribojavaju uspjeha i evidentnog rasta popularnosti SNSD-a koji je u političkoj orijentaciji odavno stranka desnice, a sve manje stranka ljevice, bez obzira na naziv i socijaldemokratsko opredjeljenje.
Rezultati lokalnih izbora jasno pokazuju da uspjeh SDA i SBB-a najviše zavisi od rezultata SDA, s obzirom na to da nijedan kandidat koji je SBB kandidirao nije pobijedio za poziciju načelnika. Također je primjetno da su kandidati SBB-a za vijećnike, barem u KS, zabilježili izuzetno loš rezultat te ni u jednoj općini nisu među prve tri stranke po broju glasova za vijeće.
Koliko će vladajuća koalicija u FBiH imati razloga za slavlje pokazat će podatak o broju vijećničkih mandata u općinama. Bez obzira na veliko slavlje SDA zbog pobjede u Općini Centar Sarajevo, jasno je da ta stranka neće imati većinu u općinskom vijeću, a od te podrške zavisi i rad načelnika.