Nagrada joj je dodijeljena u Ministarstvu vanjskih poslova Austrije, u Beču.
Maljić je bila gost na sastanku predstavnika zemalja u ICPDR-u, koji je održan u zgradi Ujedinjenih nacija u Beču, gdje je imala priliku da se obrati ministrima i ambasadorima i ukaže na potrebu očuvanja rijeka.
Tema ovogodišnjeg takmičenja bila je "Aktiviraj se - najveća dunavska maskarada", a učenici su trebali napraviti rad o temi zaštite voda i budućnosti za rijeke u dunavskom slivu.
Maljić je napravila rad koji je glasovima članova međunarodne komisije proglašen pobjedničkim i ona je ovogodišnja nositeljica titule Danube Art Master.
Rad pod nazivom "Crni labud", melanholična instalacija crnih kesa u kontrastu sa živim labudom, odabran je kao pobjednički, u konkurenciji između 611 radova iz 11 zemalja koje pripadaju dunavskom slivu, na kojem je učestvovalo 1.314 učenika iz 190 škola.
Za Bosnu i Hercegovinu ovo takmičenje svake godine organizuje Udruženje Ekotim. Ovo je prvi put da je rad iz BiH pobijedio na međunarodnom nivou, u proteklih 11 godina, koliko se organizuje takmičenje i otkada je BiH postala potpisnica konvencije o zaštiti rijeke Dunav.
Uime Udruženje Ekotim Rijad Tikveša Feni je kazao da je izuzetno značajno da djeca i mladi razvijaju svijest o očuvanju okoliša jer će im kroz odrastanje biti vodilja, ali i podsjetnik da im treba zdravi okoliš.
Istakao je da su aktivnosti kao što je ICPDR-ova pohvalne jer djeca imaju povratnu informaciju, odnosno nagrađuje se njihov rad.
Nagrade su, smatra, najbolji motiv da se ljudi, a pogotovo mladi, nastave baviti onim što vole.
"Mi se borimo da uključimo, da educiramo, da privučemo što je moguće veći broj mladih ljudi, da im pružimo mogućnost da se educiraju u oblasti zaštite okoliša", naveo je Tikveša.
Udruženje Ekotim u proteklih 13 godina konstantno radi za mlade, organizira edukacije putem različitih programa. Takvu praksu, najavljuju, nastavit će.
"Prema svemu što vidimo, zagađenje zraka, zemljišta i voda, moram priznati da se nedovoljno vodi briga o zaštiti okoliša. Međutim, ne možemo okriviti sve nas jer je u jednom naselju dovoljan jedan čovjek koji se ne pridržava kodeksa da stvori divlju deponiju", zaključio je Tikveša.