Inspekcija zabranila Fikretu Abdiću dalja zapošljavanja u javnoj upravi
Prema navedenom Rješenju, Abdiću je zabranjeno da vrši popunu upražnjenih radnih mjesta na osnovu donesenog Pravilnika.
Kako je za Klix.ba objasnio Aladin Ćehić, kantonalni upravni inspektor koji je i donio Rješenje, da bi Pravilnik, koji je donesen u decembru 2016. godine, stupio na snagu, morao je dobiti saglasnost Općinskog vijeća.
"Osnovni tekst je ranije donesen, a nekoliko puta su rađene izmjene i dopune, za što nije pribavljena saglasnost Općinskog vijeća. Oni su se, s druge strane, pozivali na neke druge propise, odnosno na Zakon o principima lokalne samouprave, što po našem mišljenju nije zakon lex specialis koji reguliše unutrašnju organizaciju lokalne samouprave", rekao je Ćehić.
U navedenom Rješenju općinskom načelniku, ali i drugim osobama koje bi mogao ovlastiti zabranjeno je da ubuduće zaključuju ugovore o djelu suprotno Uredbi o dopunskim poslovima osnovne djelatnosti iz nadležnosti organa državne službe koje obavljaju namještenici i poslovima pomoćne djelatnosti koje obavljaju zaposlenici.
Osim toga, Abdiću je naređeno da stavi van snage ugovore o djelu koje je sklopio u maju ove godine.
"Navedene osobe nisu Abdićevi savjetnici. U pitanju je jedna namještenica, a druga je bila zaposlena po ugovoru o djelu. Postoje tri statusa zaposlenih u organu uprave: državni službenici, namještenici i zaposlenici. Državni službenici i namještenici se zapošljavaju temeljem kantonalnog zakona o državnim službenicima, a zaposlenici temeljem općih propisa o radu. Međutim, ovi što su zaposleni na temelju Ugovora o djelu je nešto što je sui generis u zapošljavanju. I zbog toga je išla moja mjera da se ljudi ne mogu zapošljavati na osnovu Ugovora o djelu kojim se ne reguliše radno-pravni status, već obligacioni odnos i neke druge stvari", istakao je Ćehić, dodavši da je inspekcijski nadzor bio sa više aspekata, pa je i upravna mjera sadržavala više tačaka.
Kako saznajemo, uložena je žalba na Rješenje inspektora i čeka se ishod.
"Ministar pravosuđa je drugostepeni organ. Žalba je proslijeđena, tako da Rješenje i dalje nije konačno", dodao je za kraj Ćehić.
Podsjećamo, iz opozicije u Velikoj Kladuši ranije su u nekoliko navrata tvrdili da je Abdić nezakonito izmijenio Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji Jedinstvenog općinskog organa uprave, a koji mu omogućava imenovanje devet savjetnika. Spočitavali su mu i da samovoljno vrši imenovanja direktora javnih preduzeća i nadzornih odbora, te da njegova upošljavanja neće polučiti pozitivne efekte za građane Velike Kladuše.