Na obraćanju Generalnoj skupštini UN-a predsjedavajući Predsjedništva Šefik Džaferović je ponovio kako NATO snage imaju pravo i obavezu na raspoređivanje snaga u BiH.
Džaferović se osvrnuo na predstojeću sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a na kojoj se treba produžiti mandat snagama EUFOR-a nakon što se pojavila bojazan da bi Rusija mogla uložiti veto na odluku o produženju mandata.
Ponovio je kako u tom slučaju NATO snage imaju pravo i obavezu da rasporede svoje snage u Bosni i Hercegovini, no svega nekoliko dana prije član predsjedništva BiH Milorad Dodik se "pohvalio" kako je uspio uvjeti i ruskog predsjednika Vladimira Putina da Rusija ipak ne ulaže veto na odluku o produženju mandata EUFOR-a.
No činjenica je da Rusija zapravo ni pod koju cijenu ne želi NATO u Bosni i Hercegovini, time bi izgubila svaku mogućnost da na bilo koji način utječe, pa i putem svojih EU igrača, na političke prilike u BiH te bi tim činom na neki način u potpunosti predala zemlju u ruke NATO-u.
Podsjećamo, prije nekoliko dana predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, kojeg mnogi smatraju za ruskog igrača na Balkanu, spomenuo je da je nužno i da hrvatski vojnici budu dio misije EUFOR-a, što bi se također moglo povezati sa ovim pitanjem.
Richard Gowan, direktor Međunarodne krizne grupe za UN, je otkrio kako većina UN-ovih diplomata upravo iz ovog razloga ne vjeruje da će Rusija uložiti veto. Prisutnost "čvrste ruke" NATO-a bi predstavljala kraj za sva uplitanja Rusije u unutrašnje stvari Bosne i Hercegovine.
Ostaje nam da sačekamo oktobar i sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a na kojoj će biti donesena konačna odluka da li će mandat EUFOR-u biti produžen, no sve indicije upućuju da će Rusija ipak glasati za ostanak ovih snaga u Bosni i Hercegovini.