Pravni stručnjak
60

Išerić: Uspostavljanje entitetskog VSTV-a predstavlja udar na državu, to su igre s kerozinom

V. K.
Enver Išerić (Foto: Facebook)
Enver Išerić (Foto: Facebook)
Zastupnici u Narodnoj skupštini RS-a danas su u proceduru uputili Nacrt zakona kojim bi se trebalo krenuti u formiranje entitetskog VSTV-a. Pravni stručnjak Enver Išerić za Klix.ba komentirao je ovu odluku te ju je nazvao direktnim udarom na ustavni poredak BiH.
Tokom razgovora, Išerić je naglasio kako bi implementacija ovakvog zakona značila i razvlašćivanje Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine čime se ulazi u velike probleme.

"To bi praktično značilo podjelu ustavnog sistema koji je već uspostavljen u državi. To znači put ka raspadu BiH i to su vrlo opasne igre s kojima se Milorad Dodik igra u državi i cijeloj regiji. On pokušava da zapali ovaj region. Nažalost, s mnogim svojim istomišljenicima, prvenstveno iz svoje stranke, a vidimo da mu se priključio njegov kolega i drug Dragan Čović", ističe Išerić.

Iako je u kontekstu donošenja zakona o formiranju Agencije za lijekove RS-a navedeno kako će zakon stupiti na snagu u narednih šest mjeseci, zastupnici u NSRS-u ovaj su put za formiranje VSTV-a RS-a dali sebi rok od godinu. Prema mišljenju Išerića, ovako dug rok potvrđuje manipulativni karakter Milorada Dodika.

"Po svemu sudeći, Dodik je izvrstan manipulator. On te rokove postavlja, kako su mnogi analitičari rekli, kako bi došao u period izborne kampanje i osvojio s partijom još jedan mandat. Uz tu želju za osvajanjem vlasti, on izaziva jako opasne igre i opasne posljedice za BiH. Ovdje se radi o ugrožavanju države, njenog suvereniteta, integriteta. Igraju se s kerozinom, dovoljno je da neko upali šibicu i da sve plane. Institucije države moraju djelovati. Ako oni budu donosili te zakone i provodili na terenu", poručuje pravni stručnjak.

Prije svega, Išerić smatra kako bi Tužilaštvo Bosne i Hercegovine konačno trebalo reagovati na ovakva djelovanja u NSRS-u.

"Do sada je Tužilaštvo BiH trebalo da djeluje. Oni moraju hitno djelovati da spriječe rušenje ustavnog poretka BiH. Ako to ne urade, to bi trebao uraditi visoki predstavnik. Ovo je momenat koji se ne može porediti ni sa aktivnostima predstavnika vlasti u RS-u kada su korištene bonske ovlasti punim kapacitetom. Ovo su daleko opasnije igre. Ako svoj posao ne urade Tužilaštvo i Sud BiH, mislim da institucije BiH moraju naći odgovor na ta pitanja, u prvom redu Parlament BiH", ističe Išerić.

Iako pravosudne institucije u Bosni i Hercegovini predstavljaju neovisni dio vlasti, Išerić naglašava kako zvaničnici unutar Tužilaštva i Suda moraju odgovarati za svoje (ne)djelovanje.

"Nisu pravosudne institucije nezavisne, u onom smislu kako oni žele građanima predstaviti. Oni su nezavisni samo u donošenju svojih odluka. Za stanje u oblasti u kojoj su zaduženi moraju nekome odgovarati, a to je Parlament BiH. Tu su predstavnici koje građani biraju i na koje građani prenose svoj suverenitet. Za ovu situaciju se mora naći rješenje čak i po cijenu da se na odgovarajući način sankcionišu i članovi pravosudnih institucija koe ne rade svoj posao", zaključio je u razgovoru za Klix.ba pravni stručnjak Enver Išerić.