Istražna komisija Parlamenta BiH obavila razgovor sa članovima Kongresa SAD-a
Članovi Privremene istražne komisije istakli su da su, uz snažnu podršku međunarodne zajednice, prevazišli brojne probleme i pritiske sa kojim su se suočavali na početku istrage o stanju u pravosudnim institucijama BiH.
Oni su istakli da su saslušali ogroman broj svjedoka i da će istraga biti okončana za nekoliko mjeseci, izradom izvještaja čiji je cilj da u znatnoj mjeri doprinese poboljšanju stanja u pravosuđu, reformiše pravni okvir za djelovanje pravosudnih institucija, te stvori uslove za eliminaciju političkog utjecaja u pravosuđu i za borbu protiv korupcije, što su, kako je naglašeno, ključni uslovi da bi BiH dobila status kandidata za ulazak u EU.
Ocjenjujući da ovakvi sastanci predstavljaju izuzetno korisnu razmjenu iskustava, članovi Privremene istražne komisije izrazili su nadu da će saradnja sa Kongresom SAD biti nastavljena i intenzivirana u svim oblastima, a posebno u pravcu otvaranja vrata za uspostavljanje vladavine prava i snažnijeg parlamentarnog nadzora u BiH.
Predstavnici Kongresa SAD ukazali su na potrebu izbjegavanja politički motivisanih istraga, kao i na značaj prikupljanja dokaza i činjenica koje treba da dovedu do konkretnih rezultata istrage.
Naglasili su i značaj načina prezentacije rezultata istrage i izvještaja ciljnim grupama i široj javnosti.
Na sastanku, koji predstavlja nastavak saradnje između Privremene istražne komisije i Kongresa SAD, o konkretnim temama u vezi sa radom istražnih komisija govorili su član Potkomiteta za nadzor i istrage Komiteta Kongresa SAD za energetiku i trgovinu, kongresmen Markwayne Mullin i potpredsjednik Potkomiteta za nadzor i istrage Komiteta za energetiku i trgovinu Kongresa SAD Alan Slobodin.
Predstavnici Kongresa SAD pozdravili su rad Privremene istražne komisije, izražavajući uvjerenje da će njen pionirski poduhvat doprinijeti poboljšanju stanja u pravosuđu BiH i uspostaviti nove standarde u oblasti parlamentarnog nadzora, s ciljem da snažan parlamentarni nadzor postane dobra praksa u BiH i u brojnim drugim oblastima.
Prema riječima kongresmena Mullina, Privremena istražna komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH predstavlja istorijski presedan i priliku za uspostavljanje osnove za buduće parlamentarne istražne komisije, kao i da javnost, uspostavljanjem smjernica, načina sačinjavanja izvještaja, metodologije rada i postupka istrage, prihvati i podrži snažnu nadzornu ulogu parlamenta u BiH.
Zvaničnici američkog Kongresa fokusirali su se na balansiranje političkog pritiska sa kojim su suočeni članovi parlamentarnih istražnih komisija sa potrebom da se izradi značajan, koristan i uticajan izvještaj koji treba da za rezultat ima konkretne pozitivne reforme u društvu.
Predstavnici Kongresa SAD-a podijelili su sa članovima Privremene istražne komisije iskustva u vezi sa parlamentarnim istragama i nadzorom.