Iz Pfizera za Klix.ba: Vodimo razgovore kako da podržimo vakcinaciju u BiH
"Uspostavili smo saradnju sa vladama, kao i drugim relevantnim tijelima kako bismo snabdjeli svijet što je prije moguće. Kompanija Pfizer je posvećen ravnomjernoj raspodjeli vakcina u cijelom svijetu", izjavio je.
Što se tiče nabavke i distribucije vakcine u BiH, Vlajčić kaže da je otvorena diskusija o tome kako se zajednički može podržati planiranje potencijalnih vakcinacija protiv COVID-19 u Bosni i Hercegovini kao i da se osigura i uspješno nastavi izgradnja jakog partnerstva za budućnost.
Dok u regionu vakcine protiv koronavirusa već stižu, naše vlasti se čak i ne trude da dogovore direktnu nabavku. U BiH se samo neki usputno zapitaju kada će nam stići vakcine i koje vrste. No, zbog poslovnih tajni Vlajčić kaže da će više detalja i informacija biti poznato u narednim sedmicama.
Pfizer je multinacionalni proizvođač vakcina, koji opskrbljuje vakcine u više od 165 zemalja.
"Aktivno povećavamo svoj proizvodni kapacitet i distributivnu infrastrukturu kako bismo bili spremni da isporučimo potencijalnu vakcinu brže nego ikada ranije. U procesu proizvodnje, sprovodimo više koraka paraleno, a ne sekvencijalno, te imamo potencijal da do kraja 2020. godine isporučimo do 50 miliona doza, u skladu sa odobrenjima, a zatim da ubrzanim procesom počnemo proizvodnju do 1,3 miliarde doza u 2021. godini. Naši dosadašnji rezultati daju nam povjerenje u našu sposobnost brze prilagodbe, proizvodnje i distribucije velikih količina visokokvalitetne vakcine COVID-19, iskorištavanjem više lokacija u SAD-u i Europi. Imamo iskustvo u radu s različitim kupcima s različitim infrastrukturama na svim tržištima kako bismo osigurali uspjeh", dodao je.
Direktor Pfizera u BiH za Klix.ba kaže da će se doze vakcina isporučivati u skladu s preferiranim kanalom zemalja i određenim mjestima cijepljenja.
"Nastojimo sarađivati s vladama kako bismo podržali distribuciju prema definiranim prioritetnim skupinama i pretpostavljamo da će se tačke cijepljenja razlikovati, ali mogu uključivati i bolnice; ambulante; mjesta cijepljenja u zajednici i apoteke", dodao je.
Saznajemo da je Pfizer razvio detaljne logističke planove i alate koji podržavaju učinkovit transport, skladištenje i kontinuirano praćenje temperature.
"Naša distribucija izgrađena je na fleksibilnom pravovremenom sistemu koji će smrznute bočice slati do mjesta cijepljenja. Koristit ćemo cestovni i zračni način prijevoza putem naših glavnih prijevozničkih partnera, gdje očekujemo da ćemo moći isporučivati s naših Pfizerovih mjesta izravno do mjesta korištenja u roku od jednog ili dva dana u SAD-u i u Evropi i unutar tri dana globalno", otkrio je.
Što se tiče pakovanja i skladištenja, Pfizer je i na tom polju razvio inovaciju kako bi odgovorili potrebama globalne mreže, a u nastavku možete pogledati video iz Pfizerove fabrike koji prikazuje završni proces proizvodnje, preko specijalnog pakovanja u suhi led do slanja prema vakcinalnim centrima i lokacijama sladištenja
"Mi smo posebno dizajnirali termičke otpremnike s kontroliranom temperaturom koji koriste suhi led za održavanje neotvorenih preporučenih temperaturnih uvjeta do 10 dana. Namjera je iskoristiti strateške transportne partnere kompanije Pfizer za prevoz brodom, zrakoplovom do glavnih čvorišta unutar zemlje/regije i kopnenim prevozom do mjesta doziranja.
Upotrijebit ćemo toplinske senzore s omogućenim GPS-om u svakom termičkom otpremniku s kontrolnim tornjem koji će pratiti mjesto i temperaturu svake pošiljke vakcina na njihovim unaprijed postavljenim rutama, 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu. Ovi uređaji s omogućenim GPS-om omogućit će Pfizeru da proaktivno spriječi neželjena odstupanja i djeluje prije nego što se dogode", zaključio je Vlajčić.
Jasno je da svaka država ima svoje zakonodstvo i procedure, pa zato i ne čudi da BiH često kasni u svemu, s veoma komplikovanim zakonodavstvom i brojnim institucijama podijeljenim stranačkim i drugim interesima. Za nadati se će vakcina što prije stići u BiH kako bi se krenulo još odlučnije u suzbijanju Covid-19.
Također je krajnje vrijeme da državne i entitetske institucije koje su nadležne u procesu nabavke vakcine poduzmu konkretnije i što hitnije korake, jer je jasno da problem može biti samo u bh. zvaničnicima, a ne u evropskim mehanizmima nabavke ili proizvođačima vakcina.