Iz RS-a ispaljuju otrovne strelice zbog Kurtija, a zaboravljaju Tegeltijin potez od prije dvije godine
No, ono što ove reakcije čini posebno ironijskim jeste činjenica da je upravo Zoran Tegeltija, tadašnji predsjedavajući Vijeća ministara BiH i visokopozicionirani član Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), 2022. godine potpisao sporazum u okviru Berlinskog procesa koji uključuje ukidanje viznog režima između BiH i Kosova.
Sporazum, koji bi olakšao slobodno kretanje građana u regionu, još uvijek nije ratificiran zbog blokada u Vijeću ministara – blokada koje predvode političari iz istog entiteta.
Reakcije iz Republike Srpske
Dolazak Albina Kurtija u Sarajevo predstavnici vlasti iz RS-a odmah su označili kao kontroverzan i neprihvatljiv. Lider SNSD-a Milorad Dodik poručio je da će "mjere" biti odgovor na ovu posjetu, koristeći pritom oštru retoriku protiv vlasti na državnom nivou koje su omogućile Kurtiju da posjeti BiH. Zvanično, razlog nezadovoljstva leži u činjenici da BiH nije priznala nezavisnost Kosova, ali stvarni motivi djeluju znatno složenije.
Ovako žestoka reakcija dolazi u trenutku kada BiH ostaje jedina zemlja Zapadnog Balkana koja nije ratificirala ključni sporazum o slobodnom kretanju s ličnim kartama, potpisan u sklopu Berlinskog procesa. Upravo su politički predstavnici iz RS-a ti koji sprječavaju potpunu ratifikaciju ovog dokumenta u Vijeću ministara BiH, iako je on od vitalnog značaja za građane cijele zemlje, uključujući i one iz Republike Srpske.
Ironija političkog zastoja
Poseban apsurd u cijeloj situaciji leži u činjenici da je upravo Zoran Tegeltija, član SNSD-a, potpisao sporazum tokom samita Berlinskog procesa u novembru 2022. godine. Sporazum, koji predviđa ukidanje viznog režima između BiH i Kosova, predstavljao je važan korak ka jačanju regionalne saradnje. Međutim, nakon što je sporazum proslijeđen u proceduru ratifikacije u Vijeće ministara, isti SNSD blokirao je njegovo usvajanje.
Ova kontradikcija jasno oslikava politički pragmatizam predstavnika RS-a, koji očito koriste pitanja od državnog značaja kao monetu za potkusurivanje unutar vlastitog političkog narativa. Tegeltijin potpis bio je ključan za kredibilitet BiH u očima evropskih partnera, ali blokade koje su uslijedile dodatno su narušile povjerenje u sposobnost zemlje da provodi obaveze preuzete u međunarodnim sporazumima.
Albin Kurti je tokom današnje posjete podsjetio na važnost regionalne povezanosti i zajedničkih napora ka prosperitetu Zapadnog Balkana. Iako je došao u Sarajevo s porukom saradnje, njegova posjeta bila je iskorištena za unutrašnje političke obračune u BiH.
Reakcije iz RS-a samo su još jedan primjer kako se pitanje Kosova koristi za skretanje pažnje s domaćih problema i neispunjenih obaveza. Umjesto da se fokusiraju na benefite koje bi ratifikacija sporazuma donijela građanima – od lakših putovanja do jačanja tržišta rada – političari iz RS-a koriste svaku priliku za eskalaciju tenzija.